Jihomoravský kraj podporuje výstavbu pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany. Podle jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) má Česká republika možnosti alternativní energetiky omezené. Vedle klasických zdrojů, jako je uhlí nebo plyn, je jádro další reálnou variantou, informoval dnes Hašek. Rozhodnutí o stavbě pátého bloku, který by mohl být zprovozněný v roce 2035, zatím nepadlo.

Velín JE Dukovany.
Velín JE Dukovany.

Podpořit rozšíření elektrárny doporučila zastupitelstvu rada. „Česká republika nemá možnost budovat vodní energetiku, nemáme hory a nefučí u nás vítr, abychom stavěli větrné elektrárny. S fotovoltaikou byly špatné zkušenosti, takže naše alternativy pro energetiku jsou omezené. Jádro je jasným řešením,“ uvedl Hašek.

Podle něj není jasné, jaký bude osud dostavby jaderné elektrárny Temelín, a proto je potřeba podpořit Dukovany. „České a moravské kraje dlouhodobě podporují jadernou energetiku. Ze strany Asociace krajů ČR není žádný problém s eventuálním záměrem vlády dostavět elektrárny v Temelíně a Dukovanech,“ sdělil Hašek. Podle něj je potřeba také řešit, kde se bude ukládat radioaktivní odpad. „Je vytipováno sedm lokalit, kde by bylo možné ho ukládat. Důležité je myslet především na bezpečnost občanů České republiky i zahraničních sousedů,“ doplnil Hašek.

Dukovanská elektrárna funguje 28 let a provozuje ji firma ČEZ. Firma má licence na provoz do roku 2015 a bude usilovat o jejich prodloužení. Nejprve do roku 2025 a pak do roku 2035. ČEZ pokračuje v přípravách na výstavbu pátého bloku, který by mohl být zprovozněn v roce 2035. O jeho výstavbě se ale zatím nerozhodlo. Nový blok by mohl vyrábět proud 60 let.

Dukovany pokrývají pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu. Vloni dodaly do sítě rekordních 15,68 terawatthodin (TWh) elektřiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..