I přes jistou kontroverzi byl Japonskou vládou povolen export jaderných technologií do Turecka a Spojených arabských emirátů.

V souvislosti s tureckou lokalitou Sinop se mluví až o čtyřech blocích typu Atmea1 francouzské konstrukce. (Zdroj: Mhi.co.jp)
V souvislosti s tureckou lokalitou Sinop se mluví až o čtyřech blocích typu Atmea1 francouzské konstrukce. (Zdroj: Mhi.co.jp) 

Společnost Mitsubishi Heavy Industries uzavřela dohodu s Tureckou vládou a společností Areva, podle níž dodá reaktor pro blok jaderné elektrárny Sinop s reaktorem typu Atmea1. Tato elektrárna se má stát druhou tureckou jadernou elektrárnou po JE Akkuyu, kterou zde budou stavět společnosti z ruské korporace Rosatom.

Ve Spojených arabských emirátech byla schválena výstavba bloku typu APR-1400, který je korejské konstrukce, a společnost Westinghouse vlastněná Toshibou se má stát dodavatelem řídících a kontrolních systémů (I&C, Instrumentation and Control).

Japonské exportní předpisy zabraňují použití exportovaných jaderných technologií pro vojenské účely. Japonská demokratická strana a několik představitelů dalších politických stran nesouhlasí s vývozem jaderných technologií do těchto dvou zemí. Prezident japonského fóra pro jaderný průmysl Japan Atomic Industrial Forum (JAIF), Takuja Hattori, pronesl na pravidelné konferenci této organizace, že Japonsko bere velmi vážně svou zodpovědnost za nešíření jaderných zbraní.

Dále dodal, že v Japonsku momentálně není plánována výstavba nových bloků, takže zahraniční aktivity mají důležitý vliv pro japonské jaderné technologie, ať už jde přímo o jejich vývoj nebo rozvíjení lidských zdrojů pro zajištění bezpečnosti stávajících reaktorů a pro likvidaci vysloužilých bloků.

Zdroj: Neimagazine.com

O autorovi

admin

jaderná energie - Radiační laboratoř na kolech - Věda a jádro (radlab) 2
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..