Studie provedená japonskou organizací Japan Atomic Industrial Forum srovnala přípravy na zemětřesení a cunami provedené na čtyřech jaderných elektrárnách na severovýchodním pobřeží Japonska: Fukušima Dajiči, Dajini, Onagawa a Tokaj Dajini, ve snaze vysvětlit, proč došlo k tavení aktivní zóny jenom v jedné z nich. Studie došla k závěru, že klíčovým faktorem bylo to, že zbylé tři elektrárny byly schopné zajistit zdroj energie k uchlazení reaktoru.

Čtyři japonské elektrárny, které byly zkoumány: Fukušima Dajiči, Fukušima Dajini, Onagawa a Tokaj Dajini. Celkově se jedná o 14 varných reaktorů (BWR) a jeden typu Magnox (první blok JE Tokaj Dajini).
Čtyři japonské elektrárny, které byly zkoumány: Fukušima Dajiči, Fukušima Dajini, Onagawa a Tokaj Dajini. Celkově se jedná o 14 varných reaktorů (BWR) a jeden typu Magnox (první blok JE Tokaj Dajini).

Nejdříve je ve studii popsáno, že seizmická odolnost všech elektráren byla stejná pro dané otřesy půdy a tudíž zajištění bezpečnosti konstrukce reaktoru byla na stejné úrovni, ale zemětřesení značně poškodilo mimoreaktorové elektrické systémy. V případě Fukušimy Dajiči bylo poškozeno všech sedm systémů ze sedmi, v případě Dajini dva ze čtyř, čtyři z pěti v Onagawě a všechny čtyři systémy ze čtyř na elektrárně Tokaj Dajini, což značně ztěžuje úsilí o obnovu. Jak je napsáno: „měla by se zlepšit spolehlivost zdrojů energie jako celku, včetně externích zdrojů“.

Za druhé skutečná výška vlny cunami byla v případě Fukušimy Dajiči více než dvojnásobná oproti předpokládané (dosahovala 13,1 m). Na elektrárně Fukušima Dajini byla o dva až tři metry vyšší, než se očekávalo (7-8 metrů), na Onagawě o půl metru méně (13 m) a o 1 metr méně, než se předpovídalo na elektrárně Tokaj Dajini (5,5 m). Dále zpráva pokračovala především pochvalou návrhu elektrárny v Onagawě, který počítal hlavní opatření proti cunami od povrchu země a postavil elektrárnu 15 m nad mořskou hladinou.

Ve Fukušimě Dajiči vypojila vlna cunami všechny nouzové dieselgenerátory až na jeden na šestém bloku a také byl ztracen zdroj stejnosměrného proudu. Díky tomuto výpadku proudu jak z externích zdrojů, tak z vnitřního napájení došlo k hlavnímu poškození elektrárny. Pátý blok byl schopen napojit se na elektřinu ze šestého bloku, a proto se bloky 5 a 6 vyhnuly vážnému poškození.

Ve Fukušimě Dajini cunami zničila čerpadla nouzového chlazení mořskou vodou, ale elektřinu bylo možné přijímat z jiné větve vedoucí z vnějšku elektrárny a tím dochlazovat všechny čtyři reaktory pomocí izolovaného systému chlazení aktivní zóny reaktoru (RCIC).

V Onagawě bylo zachováno napájení z externích zdrojů a vlna cunami nedosáhla hlavní reaktorové budovy.

V elektrárně Tokaj Dajini bylo sice ztraceno napájení z externích zdrojů, ale fungovaly dva nouzové dieselgenerátory, které napájely baterie pohánějící chladící systémy RCIC.

V obou elektrárnách ve Fukušimě byly seizmicky izolované budovy (včetně té nové v Dajini) životně důležitým uzlem pro řízení úsilí o obnovu provozu po havárii, píše se ve zprávě.

Zdroj: Neimagazine.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..