Svět není dostatečně připraven na rizika, spojená se změnami klimatu. Uvádí to poslední zpráva Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC). Energetický sektor je přitom podle ní jen jednou z mnoha oblastí, které se nové výzvy týkají a který se musí přizpůsobit, pokud je chce zvládnout.

Druhá pracovní skupina IPCC, která vyhodnocuje vliv klimatických změn, adaptaci k nim a zranitelnost vůči nim, uvádí, že jejich dopad svět pociťuje už dnes. Nová zpráva skupiny popisuje v detailech možné následky dlouhodobých změn počasí, které se projevují již v současné době, potenciální budoucí rizika a naše možnosti k jejich zmírnění.

„Ty dopady klimatických změn, které můžeme pozorovat už nyní, již dokázaly ovlivnit zemědělství, zdraví lidí, půdní a oceánské ekosystémy, zdroje vody a živobytí celé řady lidí,“ uvádí zpráva. Říká rovněž, že povaha klimatických změn se rýsuje stále jasněji, „ačkoliv nám určitě ještě přinese nejedno překvapení.“ Existují možnosti, jak rizikům s nimi spojených čelit, „ačkoliv zvládnout je bude velmi obtížné v případě výrazného oteplení“. Jeden z předsedů skupiny Chris Field uvedl: „Pokud pochopíme, že klimatické změny jsou především výzvou, otevře nám to velmi široké pole působnosti pro sociální a ekonomické přizpůsobení a iniciativy k tomu, abychom zvládli budoucí oteplování.“ Dodal: „Je už teď zřejmé, že budeme čelit určitým výzvám, ovšem pokud jim porozumíme a dokážeme je uchopit tvůrčím způsobem, může se změna klimatu stát cestou k vybudování lepšího, živějšího světa pro blízkou a vzdálenou budoucnost.“

Zpráva skupiny, pojmenovaná Climate Change 2014: Impacts, Adaptation and Vulnerability, sestává ze dvou svazků. První obsahuje shrnutí pro politiky a jiné odpovědné osoby, technická shrnutí a několik kapitol, ve kterých jsou potenciální rizika klimatických změn rozřazena podle jednotlivých oborů lidské činnosti a možnosti, jak na ně odpovídat. Druhý svazek obsahuje roztřídění potenciálních rizik podle zeměpisných regionů.

Vliv na energetiku

Co se týče energetického sektoru, skupina IPCC očekává, že klimatická změna způsobí zvýšenou poptávku po elektřině ve většině světových regionů. Navíc je velmi pravděpodobné, že se změní typická schémata, podle kterých ji využíváme: méně energie bude potřeba na ohřev, ale naopak více pro chlazení. Rovněž jednotlivé energetické sektory a technologie podle IPCC čekají změny.

Například podle závěrů skupiny lze předpokládat, že tepelná účinnost fosilních paliv, jaderné energie, spalování biomasy a fotovoltaických zdrojů bude klimatickými změnami ovlivněna negativně. Postupná změna všech hlavních parametrů klimatu (průměrné teploty, úroveň srážek, povětrnostní podmínky a oblačnost) a změny frekvence a intenzity extrémních výkyvů počasí budou stále více a více ovlivňovat provoz energetických zařízení, uvádí zpráva. Pro tepelné a jaderné elektrárny to znamená především změny v dostupnosti a teplotě vody kvůli změnám, vyvolaným změnami klimatu. Existuje mnoho možností, jakým způsobem si s nižší dostupností vody poradit, všechny však stojí značné prostředky.

„Dopad klimatických změn na energetiku bude součástí celkového obrazu světa, jemuž bude dominovat technologický rozvoj vedený snahou o vyvinutí bezpečnějších, levnějších a spolehlivějších zdrojů energie a technologií a způsobů, jak zmírnit následky změn a přizpůsobit se jim,“ zní závěr zprávy IPCC.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..