Zkušenosti české společnosti EGP Invest z Uherského Brodu, získané během prací spojených s projektováním strojovny víceúčelového výzkumného reaktoru MBIR, přinesly první plody.

Společnost EGP Invest a Hlavní institut VNIPIET uzavřely dohodu o spolupráci při řešení problémů v oblasti zacházení s vyhořelým jaderným palivem a radioaktivním odpadem, jejich transportem, skladováním a uložením.

„Máme bohaté zkušenosti se spoluprací s českými kolegy ze společnosti EGP Invest: vypracovali jsme společně s petrohradskými odborníky projekt strojovny pro výzkumný reaktor MBIR,“ říká projektový ředitel akciové společnosti Hlavní institut VNIPIET pro projektování Alexandr Kuzin a dodává: „Úspěšně provedená práce nám umožňuje uvažovat o možnostech rozšíření spolupráce v oblasti projektování objektů v tak odpovědné a potřebné oblasti jakou je nakládání s vyhořelým jaderným palivem a radioaktivním odpadem.“

„Naše kooperace se společnostmi, které jsou součástí ruské státní korporace Rosatom, začala při projektování strojovny pro výzkumný reaktor MBIR. Tuto zakázku získalo rusko-české konsorcium společností TASMO, ARPO a EGPI právě od Rosatomu, zastoupeného Hlavním institutem VNIPIET,“ zdůraznil generální ředitel EGP INVEST Petr Sláčala. „Díky realizaci tohoto projektu jsme získali potřebné reference pro rozšíření naší spolupráce s partnery z korporace Rosatom. V rámci nové dohody o spolupráci s Hlavním institutem VNIPIET zahájíme naši společnou činnost vzájemnou výměnou expertních zkušeností v oblasti zacházení s vyhořelým jaderným palivem a likvidací vysloužilých jaderných elektráren.“

Dohoda mezi Hlavním institutem VNIPIET a společností EGP Invest byla podepsána během vědecko-praktického semináře o problémech zacházení s vyhořelým jaderným palivem a radioaktivním odpadem, a také o definitivní izolaci radioaktivních odpadů.

V rámci semináře účastníci obou stran – české i ruské – posuzovali nejnovějších vývojové trendy v této oblasti. Jedním z hlavních témat bylo posuzování projektu výstavby úložiště radioaktivního odpadu v Sosnovém Boru. Čeští experti vyjádřili názor, že technologie podzemní izolace radioaktivních odpadů je skutečně spolehlivým řešením za předpokladu, že se využijí taková konstrukční řešení, která vyhoví veškerým bezpečnostním požadavkům.

Kromě toho navštívila česká delegace pobočku společnosti FGUP RosRAO v Sosnovém Boru, kde je dočasné úložiště radioaktivního odpadu a stavbu jaderné elektrárny Leningradská AES-2.

Zdroj: Tisková zpráva

Čtěte také:

Společnost EGPI předala model strojovny pro MBIR  (2. 12. 2013)

Rozhovor s A. Tuzovem o projektu výzkumného reaktoru MBIR  (18. 12. 2013)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..