S koncem minulého roku 31. prosince 2013 vypršela platnost dohody EFDA. EFDA – Evropská dohoda o fúzním výzkumu (European Fusion Development Agreement) byla iniciována v roce 1999 rozhodnutím Evropské rady v rámci 5. rámcového programu EURATOM na základě výzkumné spolupráce při využívání evropského fúzního reaktoru JET. Cílem EFDA bylo podporovat evropský výzkum a vývoj pro využití řízené termonukleární fúze. V rámci EFDA bylo uzavřeno 30 asociačních dohod s evropskými výzkumnými organizacemi včetně asociační dohody EURATOM-IPP.CR Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

Dlouhodobý plán výzkumu fúze.
Dlouhodobý plán výzkumu fúze.

Evropská politická reprezentace dohodu EFDA neprodloužila a naopak rozhodla o změně financování fúzního výzkumu. Zanikající EFDA prosadila, aby se novým příjemcem evropských dotací stalo nové konsorcium výzkumných organizací. V průběhu roku 2013 proto bylo založeno evropské konsorcium EUROfusion.

Konsorcium EUROfusion je konsorciem evropských výzkumných organizací pro fúzní výzkum a vývoj demonstrační fúzní elektrárny DEMO. V roce 2013 vstoupilo v platnost Memorandum o porozumění mezi zakládajícími členy konsorcia a uzavření konsorciální dohody proběhne v polovině roku 2014. EUROfusion v současnosti sdružuje 31 výzkumných institucí a národních asociací z celé Evropy.

Alokace peněz členů konsorcia
Alokace peněz členů konsorcia

Cíle konsorcia EUROfusion byly stanoveny do horizontu roku 2050 a jsou obsaženy v dokumentu zkráceně nazývaném Fusion Roadmap – Cestovní mapa k fúzi. Fusion Roadmap vydala v listopadu roku 2012 EFDA pod názvem „Fusion electricity, A roadmap to the realisation of fusion energy“ („Fúzní elektřina, Plán realizace fúzního zdroje energie“). Dokument stanovuje postup, jak v nejbližší budoucnosti dosáhnout energetického využití jaderné fúze a předpokládá dosažení výroby elektřiny z fúzních zdrojů do roku 2050. Klíčovými projekty plánu jsou experimentální reaktor ITER a demonstrační fúzní elektrárna DEMO. Tento plán se stal výchozím referenčním dokumentem pro program EURATOM a finanční podporu evropského fúzního výzkumu.

Nové konsorcium plně využilo stávající strukturu EFDA a jeho členy se staly asociace EFDA včetně české asociace EURATOM-IPP.CR. Díky tomu byla zachována formální kontinuita dosavadní struktury řízení výzkumu EFDA, změny však nastaly ve vědeckém programu. V souladu s Fusion Roadmap došlo k výraznému posílení financování výzkumu fúzních technologií, nezbytných pro energetické využití jaderné fúze. V tuzemsku se na činnosti nového konsorcia podílí Ústav fyziky plazmatu AV ČR a Centrum výzkumu Řež.

Ústav fyziky plazmatu se zapojil do základního výzkumu konsorcia a do pracovních skupin WPCD pro vývoj počítačových modelů reaktoru, WPJET1 pro experimentální práce na reaktoru JET, WPMAG pro vývoj elektromagnetického systému a WPMST2 pro výzkum na tokamacích střední velikosti. Centrum výzkumu Řež se zapojilo do pracovních skupin WPBB pro vývoj plodivého blanketu, WPDIV pro vývoj divertoru a WPSAE pro analýzu bezpečnostních a environmentálních rizik fúzní elektrárny.

Slavomír Entler, CV Řež

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..