Dokončení třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny v Mochovcích na Slovensku si vyžádá 3,8 miliardy eur (104 miliard korun) místo původně plánovaných 2,78 miliardy eur. Navýšení rozpočtu stavby schválila v úterý podle medií valná hromada společnosti Slovenské elektrárne (SE), které jsou dominantním výrobcem elektřiny v zemi.

Před tím, než začne být z dalších čtyř chladicích věží v Mochovcích vypouštěna pára, musel být navýšen rozpočet. (Zdroj: Jadrovaenergia.wz.cz)
Před tím, než začne být z dalších čtyř chladicích věží v Mochovcích vypouštěna pára, musel být navýšen rozpočet. (Zdroj: Jadrovaenergia.wz.cz)

Úpravu rozpočtu navrhoval majoritní vlastník elektráren, italský koncern Enel, už loni. Slovenská vláda, která kontroluje 34 procent akcií SE, původně odmítala navýšení nákladů schválit kvůli obavám z dalšího prodlužování výstavby. Nakonec ale ustoupila a v několika etapách souhlasila s uzavřením dodatků, kvůli kterým se projekt prodraží.

Původně se počítalo s tím, že třetí a čtvrtý blok elektrárny budou hotovy už v letech 2012 a 2013. Z dostupných informací ovšem vyplývá, že se tak stane až letos a v příštím roce. Zpoždění Enel zdůvodnil kromě jiného dodatečnými opatřeními na zvýšení bezpečnosti elektrárny, jejichž potřeba vyplynula ze zátěžových testů.

Výstavba třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích začala v roce 1987. Kvůli nedostatku peněz však byly práce v 90. letech pozastaveny. Obnovil je v roce 2008 Enel, a to po ovládnutí Slovenských elektráren. První dva bloky elektrárny vyrábějí elektřinu více než deset let. Kromě elektrárny v Mochovcích jsou na Slovensku v provozu také dva jaderné bloky v Jaslovských Bohunicích.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    To ale neni nic nove. Otazka je zda Enel, Taliani vubec chteji dostavet elektrarnu. Slovaci cpou penize za nekoordinovanou stavbu protoze potrebuji energii. Oni si resi nezamestananost. Kdyby tam nebyly slo by mnohem rychleji navyse zisk potece do Italie, ne na Slovensko. Z vystavbou nemaji zadne skusenosti je to firma na provoz ne vystavbu. Problem hledejte doma Dzurinda, Miklos prodali tzv. dojnou kravu a ze Slovaku udelali hlupaky a taky pristup ma Enel. Koordinace ze strany Enelu je tristni a Slovaci to musi dostavet aby meli energii protoze ted jim hrozi dalsi black-out. Kvuli Fukusime se tam staveji nehorazne plotny na process ktere narusuji hermetizaci. Pro Slovensko kdyz to bouchne tak zhluboka dychat.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..