Lokalita Sü-ta-pao (pinyin: Xudabao) v čínské provincii Liao-ning (pinyin: Liaoning) byla schválena pro výstavbu prvních dvou ze šesti bloků AP1000, které jsou v této lokalitě plánovány.

V Číně je aktuálně oficiálně schváleno šest bloků s reaktory AP1000: po dvou v lokalitách San-men (pinyin: Sanmen), Chaj-jang (Haiyang ) a nově Sü-ta-pao (Xudabao). (Zdroj: Ap1000.westinghousenuclear.com)
V Číně je aktuálně oficiálně schváleno šest bloků s reaktory AP1000: po dvou v lokalitách San-men (pinyin: Sanmen), Chaj-jang (Haiyang ) a nově Sü-ta-pao (Xudabao). (Zdroj: Ap1000.westinghousenuclear.com)

Čínský regulátorNational Nuclear Safety Administration (NNSA) oznámil, že byl schválen výběr místa pro první dva bloky jaderné elektrárny Sü-ta-pao s tím, že prostor splňuje aspekty příslušných jaderných bezpečnostních předpisů.

Místo pro budoucí jadernou elektrárnu Sü-ta-pao je ve městě Sing-čcheng (pinyin: Xingcheng) na ostrově Chu-lu (pinyin: Hulu), na severovýchodě pobřežní provincie Liao-ning. Počáteční fáze projektu počítá se dvěma bloky AP1000, avšak naplánovány jsou zde ještě další čtyři.

Přípravné práce v Sü-ta-pao začaly v listopadu roku 2010. Národní výbor pro rozvoj a reformy (NDRC) dal projektu zelenou v lednu 2011. Avšak po nehodě ve Fukušimě, k níž došlo dva měsíce poté, čínské orgány pozastavily schvalovací proces pro nové bloky. Elektrárna Sü-ta-pao tak ještě vyžaduje stavební povolení od Státní rady.

V říjnu 2012 Čína oznámila, že schvalování vnitrozemských elektráren může být odloženo až po roce 2015. Komponenty, které byly určeny pro elektrárnu Tchao-chua-ťiang (pinyin: Taohuajiang) v provincii Chu-nan (pinyin: Hunan) – kde jsou plánovány 4 bloky AP1000, byly následně vyčleněny pro Sü-ta-pao. Výroba ocelových kontejnmentů pro první dva bloky elektrárny Sü-ta-pao začala v červenci roku 2013 a vyrábí je společnost Shandong Nuclear Power Equipment Manufacturing Co Ltd.

a její dceřiná Společnost Liaoning Nuclear Power Company Ltd, dceřiná společnost China National Nuclear Corporation (CNNC), je většinovým vlastníkem elektrárny, 20% podíl drží China Datang a 10% podíl vlastní State Development and Investment Corporation. Hlavním dodavatelem je China Nuclear Power Engineering.

V září roku 2007, Westinghouse a jeho partner skupina Shaw, obdrželi povolení ke stavbě 4 bloků AP1000 v Číně: dva v San-men (pinyin: Sanmen) v provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang) a další dva v Chaj-jang (pinyin: Haiyang ) v provincii Šan-tung (pinyin: Shandong). Stavba AP1000 v Chaj-jang je zajištěna společností Shandong Nuclear Power Company ve spolupráci se State Nuclear Power Technology Corp (SNPTC) a China Nuclear Energy Construction Corp. SNPTC hraje hlavní roli v převodu znalostí a technologií od dodavatele, společnosti Westinghouse.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..