Čína podněcuje novou agresivní iniciativu s cílem postavit první jaderné elektrárny na světě využívající thorium jako palivo. Čínská vláda zkrátila svůj původní časový plán pro vývoj thoriového reaktoru o více než polovinu ve snaze omezit svou závislost na energii z uhlí a snížení znečišťujících emisí.

První zemí, která se zabývala zkouškami použití thoria v jaderném reaktoru, byly Spojené státy. Ve výzkumném ústavu v Oak Ridge spustily v roce 1965 Molten-Salt Reactor Experiment. (Zdroj: Energyfromthorium.com)
První zemí, která se zabývala zkouškami použití thoria v jaderném reaktoru, byly Spojené státy. Ve výzkumném ústavu v Oak Ridge spustily v roce 1965 Molten-Salt Reactor Experiment. (Zdroj: Energyfromthorium.com)

„Již v minulosti měla vláda zájem o jadernou energii kvůli nedostatku energie,“ řekl deníku South China Morning Post profesor Li Čung (pinyin: Zhong), vědec pracující na zmíněném projektu.

„Problém spočívající v uhlí je jasný. Kdyby se průměrná spotřeba energie na osobu zdvojnásobila, udusí se Čína znečištěným vzduchem k smrti,“ dodal Li Čung. „Jaderná energie poskytuje jediné řešení pro masivní nahrazování uhlí a thoriový palivový cyklus má velkou naději.“

Thorium je přirozeně se vyskytující radioaktivní chemický prvek, který je nejen hojnější než tradiční zdroje jaderné energie, ale také efektivnější. Jedna tuna thoria má potenciál vyprodukovat tolik energie jako téměř 200 tun uranu, a navíc oproti uhlí produkuje energii bez emisí oxidu uhličitého.

Čínské plány týkající se využívání thoria jsou postaveny na výstavbě reaktoru využívajícího kapalné fluoridy thoria, zatímco konkurenční týmy v USA a Evropě se zaměřily na zlepšení využití tlakovodních reaktorů. Reaktor využívající kapalné fluoridy thoria se řadí mezi reaktory na bázi roztavených solí.

Čína se snaží dokončit projekt během příštích 10 let, což je výrazně dříve oproti původnímu 25letému plánu. Deník Telegraph uvádí, že projekt reaktoru s thoriem byl poprvé představen v roce 2013, kdy ho uvedl do pohybu čínský vůdce Ťiang Mien-cheng (pinyin: Jiang Mianheng), který odhaduje, že Čína má dostatek thoria pro vlastní spotřebu na asi 20 000 let.

Nicméně podle deníku South China Morning Post není reaktor využívající thorium jediným pokročilým projektem, kterým se Čína aktivně zabývá. V Pekingu je v současné době v provozu experimentální rychlý reaktor a země také nedávno dokončila výstavbu největší světové experimentální platformy pro reaktor řízený urychlovačem, který štěpí jaderné palivo výkonnou „částicovou pistolí“.

Jaderná energie je klíčovou součástí energetické strategie Číny. V současné době má Čína celkem 20 jaderných reaktorů v provozu a dalších 28 ve výstavbě.

Zdroj: Pennenergy.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..