Jaderná energetika je významným prostředkem v čínském úsilí při zajišťování stabilních dodávek elektřiny pro pokračující ekonomický růst této země, uvedl čínský premiér Li Kche-čchiang na prvním jednání nově restrukturalizovaného úřadu National Energy Administration (NEA).

Čínský premiér Li Kche-čchiang. (Zdroj: Cnbc.com)
Čínský premiér Li Kche-čchiang. (Zdroj: Cnbc.com)

Cílem úřadu NEA je stanovit směřování čínských energetických strategií, mezi její členy patří představitelé jiných úřadů včetně například ministerstva životního prostředí či financí, centrální banky a Komise pro národní rozvoj a reformy (NDRC). Úřad NEA vydá koncepci nové strategie rozvoje energetiky, zhodnotí energetickou bezpečnost a bude usměrňovat mezinárodní spolupráci při dosahování cílů v oblasti změny klimatu, snižování emisí skleníkových plynů a energetické efektivity.

Při svém projevu během první schůze představitelů NEA 18. dubna uvedl premiér Li: „Energetická bezpečnost a zabezpečení dodávek elektřiny souvisí s celkovou situací v modernizující se Číně.“ Dále uvedl, že tato země potřebuje „ekologicky čistou, efektivní a bezpečně udržitelnou dráhu vývoje energetiky, která by mohla poskytnout podporu pro stabilní ekonomický růst“.

Dále řekl, že za účelem zajištění energetické bezpečnosti, Čína posílí výzkum ložisek ropy a zemního plynu na pevnině i na volném moři a zrychlí rozvoj využívání nekonvenčních zdrojů ropy a plynu, jako je břidlicový plyn, břidlicová ropa a metan pocházející z uhelných slojí. Zároveň bude Čína pracovat na rozšíření využití čistší energie a na zvýšení energetické účinnosti. Dále bude Čína aktivně podporovat používání elektromobilů a bude vyžadovat modernizace uhelných elektráren za účelem snížení množství emisí.

Premiér Li sdělil, že bude spuštěna řada projektů, které zlepší zabezpečení dodávek energie, mezi něž patří i včasné zahájení stavby dalších jaderných elektráren na východním pobřeží Číny. Cílem do roku 2020 je, aby celkový instalovaný výkon čínských jaderných elektráren dosahoval 58 GWe a ve výstavbě byly bloky o výkonu dalších 30 GWe. V současné době je ve výstavbě 28 bloků a dalších 34 je plánováno v pobřežních lokalitách, přičemž byly odloženy projekty na 24 vnitrozemských bloků.

Z ostatních oblastí energetiky je v brzké době plánována stavba vodních, větrných a solárních elektráren a také výstavba přenosových sítí ultravysokého napětí (přes 800 kV).

„Tyto energetické projekty mohou Číně zajistit stabilní ekonomický růst a zvýšit její schopnost zajištění dodávek energií,“ dodal premiér Li. „Čína nyní povede boj proti smogu a pokročí se svými ekologickými opatřeními tím, že zlepší energetické úspory a výrazně sníží vypouštěné množství emisí.“

Premiér Li řekl, že Čína zrychlí tempo reformy svého energetického trhu, aby „podpořila volný obchod a nechala trh hrát rozhodující roli v rozvržení nových energetických zdrojů“.

V první čtvrtině roku 2014 vyrobila Čína celkově 1,3 bilionu kWh elektřiny, což je o 5,4 % více než ve stejném období loňského roku. Dvacítka čínských jaderných bloků, které jsou v provozu, má instalovaný výkon 17,055 MWe a do energetického mixu této země přispívá dvěma procenty.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Dobrý den.
    Je to skvělá investice,ale vláda dané země by měla co nejrychlejí investovat,protože čas se krátí,času málo. Snad se podaří včas snížit emise.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..