Středa, 25 listopadu
Shadow

Čína nastavuje kurz směrem k čisté a udržitelné energetice

Jaderná energetika je významným prostředkem v čínském úsilí při zajišťování stabilních dodávek elektřiny pro pokračující ekonomický růst této země, uvedl čínský premiér Li Kche-čchiang na prvním jednání nově restrukturalizovaného úřadu National Energy Administration (NEA).

Čínský premiér Li Kche-čchiang. (Zdroj: Cnbc.com)
Čínský premiér Li Kche-čchiang. (Zdroj: Cnbc.com)

Cílem úřadu NEA je stanovit směřování čínských energetických strategií, mezi její členy patří představitelé jiných úřadů včetně například ministerstva životního prostředí či financí, centrální banky a Komise pro národní rozvoj a reformy (NDRC). Úřad NEA vydá koncepci nové strategie rozvoje energetiky, zhodnotí energetickou bezpečnost a bude usměrňovat mezinárodní spolupráci při dosahování cílů v oblasti změny klimatu, snižování emisí skleníkových plynů a energetické efektivity.

Při svém projevu během první schůze představitelů NEA 18. dubna uvedl premiér Li: „Energetická bezpečnost a zabezpečení dodávek elektřiny souvisí s celkovou situací v modernizující se Číně.“ Dále uvedl, že tato země potřebuje „ekologicky čistou, efektivní a bezpečně udržitelnou dráhu vývoje energetiky, která by mohla poskytnout podporu pro stabilní ekonomický růst“.

Dále řekl, že za účelem zajištění energetické bezpečnosti, Čína posílí výzkum ložisek ropy a zemního plynu na pevnině i na volném moři a zrychlí rozvoj využívání nekonvenčních zdrojů ropy a plynu, jako je břidlicový plyn, břidlicová ropa a metan pocházející z uhelných slojí. Zároveň bude Čína pracovat na rozšíření využití čistší energie a na zvýšení energetické účinnosti. Dále bude Čína aktivně podporovat používání elektromobilů a bude vyžadovat modernizace uhelných elektráren za účelem snížení množství emisí.

Premiér Li sdělil, že bude spuštěna řada projektů, které zlepší zabezpečení dodávek energie, mezi něž patří i včasné zahájení stavby dalších jaderných elektráren na východním pobřeží Číny. Cílem do roku 2020 je, aby celkový instalovaný výkon čínských jaderných elektráren dosahoval 58 GWe a ve výstavbě byly bloky o výkonu dalších 30 GWe. V současné době je ve výstavbě 28 bloků a dalších 34 je plánováno v pobřežních lokalitách, přičemž byly odloženy projekty na 24 vnitrozemských bloků.

Z ostatních oblastí energetiky je v brzké době plánována stavba vodních, větrných a solárních elektráren a také výstavba přenosových sítí ultravysokého napětí (přes 800 kV).

„Tyto energetické projekty mohou Číně zajistit stabilní ekonomický růst a zvýšit její schopnost zajištění dodávek energií,“ dodal premiér Li. „Čína nyní povede boj proti smogu a pokročí se svými ekologickými opatřeními tím, že zlepší energetické úspory a výrazně sníží vypouštěné množství emisí.“

Premiér Li řekl, že Čína zrychlí tempo reformy svého energetického trhu, aby „podpořila volný obchod a nechala trh hrát rozhodující roli v rozvržení nových energetických zdrojů“.

V první čtvrtině roku 2014 vyrobila Čína celkově 1,3 bilionu kWh elektřiny, což je o 5,4 % více než ve stejném období loňského roku. Dvacítka čínských jaderných bloků, které jsou v provozu, má instalovaný výkon 17,055 MWe a do energetického mixu této země přispívá dvěma procenty.

Zdroj: World Nuclear News

1 Comment

  • Ivo Koukalík

    Dobrý den.
    Je to skvělá investice,ale vláda dané země by měla co nejrychlejí investovat,protože čas se krátí,času málo. Snad se podaří včas snížit emise.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..