Zrušení tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín je pro akcie elektrárenské společnosti ČEZ pozitivní. Shodli se na tom analytici oslovení dnes ČTK. Důvodem je podle nich zejména možná změna dividendové politiky společnosti směrem k vyšší výplatě. Akcie ČEZ dnes na pražské burze zatím posílily o více než tři procenta na 564 Kč.

„Kurz ČEZ již nyní reaguje růstem, a pokud nebude dnešní růst příliš velký, mohl by se na vyšších hladinách i udržet a později dále růst,“ řekl ČTK analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

Pravděpodobnost zrušení tendru v posledních měsících narůstala, a s tím i trh postupně do ceny akcií ČEZ tuto variantu započítával, doplnil analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Riziko toho, že by ČEZ chtěl v tendru pokračovat, i kdyby neměl státní záruku, bylo nízké, ale stále ne nulové. Proto ta dnešní mírně pozitivní reakce akcií ČEZ, vysvětlil.

„Zrušení tendru odstraňuje několik významných rizik, které investoři citlivě vnímají. V případě dostavby by rostla zadluženost a pravděpodobně by se snižovaly dividendy v následujících letech,“ uvedl analytik Fio banky David Brzek.

S absenci nebo podstatným odložením výstavby tyto rizikové faktory podle něj padají, nižší investiční náklady budou vylepšovat cash flow a otevře se prostor pro možný nárůst dividendového výplatního poměru. Na druhou stranu ČEZ nyní musí pracovat na nových náhradních variantách toho, jak by mohla vypadat výrobní flotila firmy v budoucnosti, dodal Hatlapatka.

„Akcie ČEZ by měly profitovat z toho, že firma nebude nucena investovat do jaderné energie v situaci, kdy vláda nenabízí cenové garance. Takové rozhodnutí by také bylo podporou vyššího výplatního poměru (dividendy), požadovaného ministrem financí Babišem,“ uvedl počátkem týdne analytik Patria Direct Tomáš Sýkora v reakci na slova generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše, že neposkytne-li vláda do června garance pro ceny elektřiny, ČEZ tendr zastaví.

Ministr Babiš v březnu přišel s návrhem dramatické změny dividendové politiky, a to výplaty 100 procent loňského zisku do rukou akcionářů. V předchozích pěti letech společnost vyplácela mezi 53 a 59 procenty zisku. Dividenda na akcii by podle Babišova požadavku vzrostla z loňských 40 Kč na rekordních 65 korun, dividendový výnos by se zvýšil na 12 procent.

Soutěže o dostavbu dvou bloků Temelína se účastnila americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200. Dalšího uchazeče, francouzskou Arevu, ČEZ z tendru vyřadil s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce.

Zdroj: ČTK

Další příspěvky ke zrušení tendru:

ČEZ zrušil zadávací řízení na dostavbu dvou bloků Temelína

Souhrn hlavních událostí tendru na dostavbu Temelína

Mládka netěší zrušení tendru na dostavbu Temelína

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..