Jaderný odpad z Los Alamos National Laboratory (LANL) v Novém Mexiku bude dočasně skladován v Texasu, do té doby než bude opět otevřeno trvalé úložiště WIPP (Waste Isolation Pilot Plant). Tím je komplikován závazek laboratoře LANL k odstranění všech nadzemních odpadů obsahujících transurany z jejích zařízení do konce června.

Do amerického úložiště WIPP ležícího v Novém Mexiku proběhlo již přes tisíc silničních transportů odpadu kontaminovaného transurany. (Zdroj: World Nuclear News)
Do amerického úložiště WIPP ležícího v Novém Mexiku proběhlo již přes tisíc silničních transportů odpadu kontaminovaného transurany. (Zdroj: World Nuclear News)

Na počátku roku 2012 byla laboratoří LANL, která spadá pod US Department of Energy (DoE), podepsána dohoda s guvernérem Nového Mexika, že laboratoř odstraní všechen nadzemní transuranový odpad a dopraví ho do úložiště WIPP během června 2014.

Smlouvou na 200 milionů dolarů bylo stvrzeno partnerství mezi EnergySolutions a Environmental Dimension Inc. (EDI) a různými dalšími subdodavateli, kteří mají zajistit určení typu odpadu, jeho zpracování a další služby týkající se nakládání s jaderným odpadem.

Transurany jsou umělé prvky těžší než uran (například plutonium). Odpad obsahující transurany se skládá například z kontaminovaných ochranných oděvů, pracovních pomůcek a jiného zařízení, hadrů, půdy a úlomků z budov technických laboratoří. Tyto materiály se nahromadily během provozu LANL od jejího založení v roce 1943, kdy byla součástí projektu Manhattan.

Provoz úložiště WIPP byl přerušen poté, co byla 14. února ve vzduchu uvnitř tohoto zařízení detekována zvýšená úroveň radiace. Závod WIPP nacházející se téměř 500 kilometrů od LANL je ve vlastnictví DoE a provozuje ho společnost Nuclear Waste Partnership LLC (NWP). Zařízení zajišťuje uložení jaderného odpadu vyprodukovaného americkou vládou do prostorů geologických solných formací.

S cílem pomoci LANL splnit její závazek na odstranění transuranů z jejích zařízení do června, společnost NWP podepsala smlouvu s Waste Control Specialists pro dočasné skladování zbývajícího odpadu v závodě v Andrews County v Texasu.

Ředitel národního programu spadajícího pod DoE, který se zabývá nakládáním s transurany, J. R. Stroble, řekl: „Odpad z laboratoře LANL bude připraven tak, že k jeho odvezení dojde, jakmile WIPP obnoví činnost a příjem odpadů. Tato přeprava bude řízena stejně jako ostatní dodávky do WIPP. Ministerstvo bude i nadále vyhodnocovat potenciální alternativy pro další zařízení produkující transurany spadající pod DoE až do té doby, než úložiště WIPP bude opět plně funkční.“

Očekává se, že pracovníci se poprvé vrátí do WIPP během několika příštích týdnů. Mezitím prováděli zkušební provoz v nedalekém dole, v němž byly těženy draselné soli. Toto školení jim umožnilo testovat zařízení a ochranné oděvy v terénních podmínkách podobných jako panují ve WIPP, kde jsou také solné vrstvené formace.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..