Jediná americká plovoucí jaderná elektrárna s reaktorem MH-1A, bude zlikvidována firmou CB&I na základě kontraktu v hodnotě 34,7 mil. dolarů. Před tím než byl reaktor MH-1A v roce 1976 odstaven, dodával elektrickou energii pro oblast Panamského průplavu.

Jediná americká plovoucí jaderná elektrárna kotvící v přístavu a dodávající energii na pobřeží. (Zdroj: Militaryanalysis.blogspot.cz)
Jediná americká plovoucí jaderná elektrárna kotvící v přístavu a dodávající energii na pobřeží. (Zdroj: Militaryanalysis.blogspot.cz)

Dle kontraktu dopraví CB&I v září plovoucí jadernou elektrárnu jménem USS Sturgis do Galvestonu v Texasu. Poté bude společnost odpovědná za její vyřazení z provozu, demontáž a likvidaci jak reaktoru samotného, tak i plavidla. Po odstranění zbytkového radioaktivního odpadu, budou zbývající části plavidla Sturgis transportovány do Brownsville v Texasu, kde budou zlikvidovány nebo recyklovány jako šrot s využitím standardních postupů šrotování lodí. Předpokládá se, že celý proces nezabere více jak 4 roky

Reaktor MH-1A byl vyroben útvarem US Army Corps of Engineers v rámci programu US Army Reactor Program, který probíhal v 50. a 60. letech minulého století a v rámci nějž vznikly celkem tři reaktory. Ty byly používány pro výcvik armádních jaderných operátorů, k zajištění elektrické energie pro armádní operace a k zajištění dodávek energie pro odlehlé oblasti. Dva z nich – SM-1 na základně Belvoir ve Virginii a SM-1A na základně Greely na Aljašce – sloužily na pevnině, zatímco MH-1A byl instalován na loď Sturgis (původně nákladní loď třídy Liberty pocházející z konce druhé světové války). Provoz reaktorů SM-1 a SM-1A byl ukončen na počátku 70. let.

Reaktor MH-1A vstoupil do provozu na základně Belvoir v roce 1967 a v roce 1968 byl remorkéry odtažen do Gatúnského jezera v oblasti Panamského průplavu. Tlakovodní reaktor o tepelném výkonu 45 MW a elektrickém 10 MW dodával energii pro vojenské i civilní účely, avšak v roce 1976 dostupnost pozemních zdrojů elektrické energie v této oblasti zapříčinila, že reaktor zde již nebyl potřebný, a loď tak byla odvlečena zpět do USA.

MH-1A byl oficiálně odstaven v roce 1978, kdy z něj bylo vyjmuto jaderné palivo a navráceno americkému ministerstvu energetiky (Department of Energy – DoE). Po odstranění většiny jaderných materiálů a radioaktivních odpadů z lodi, a po její následné dekontaminaci, byl zbývající radioaktivní materiál zapečetěn pro bezpečné dlouhodobé skladování a USS Sturgis byl odtažen do James River Reserve Fleet ve Virginii, kde již zůstal. Nyní je za něj zodpovědná jednotka útvaru US Army Corps of Engeneering sídlící v Baltimoru.

Původní plány počítaly s držením lodi USS Sturgis v zakonzervovaném stavu, až do roku 2027, kdy měly začít práce na finálním vyřazení z provozu a její likvidaci. Nicméně tato možnost již není vnímána jako optimální a finančně efektivní

Přestože jediný americký plovoucí reaktor opustil službu již před čtyřmi dekádami, koncept plovoucích jaderných elektráren ještě neřekl své poslední slovo. Rusko v současné době buduje svoji první plovoucí jadernou elektrárnu, Akademik Lomonosov, která bude obsahovat 2 reaktory, každý o výkonu 35 MWe. Zahájit provoz by podle dnešních plánů měla na konci roku 2016

Zdroj: World Nuclear News

Jak probíhalo odstranění jaderných materiálů z německé nákladní lodi s jaderným pohonem, najdete v tomto článku v části věnované lodi NS Otto Hahn:

Civilní lodě s jaderným pohonem

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..