Prezident společnosti Westinghouse Electric Company pro Evropu, Blízký východ a Afriku, Yves Brachet, společně s dalšími představiteli firmy, včera navštívil Ostravu. Yves Brachet se zde setkal s předními zástupci politiky a byznysu a jednal s nimi o potenciální výstavbě jaderné elektrárny Westinghouse AP1000 v ČR a dalších zemích.

Jedno z hlavních jednání vedl s Janem Světlíkem, předsedou představenstva Vítkovice Holding. Při té příležitosti byly podepsány dohody o smlouvách budoucích mezi Westinghouse a společnostmi Vítkovice Heavy Machinery a.s, Vítkovice Power Engineering a.s a Hutní montáže a.s., které se týkají výstavby 3. a 4. bloku JE Temelín. Pokud Westinghouse získá tuto zakázku, uvedené firmy budou vyrábět a instalovat většinu hlavních strukturálních a mechanických modulů elektrárny AP1000.

„Dohody o smlouvách budoucích jsou dalším krokem v naší snaze maximálně spolupracovat s českými partnery a nabídnout ČEZu kvalitní řešení výstavby reaktorů AP1000 v Temelíně,“ uvedl Yves Brachet. „Tyto dodávky tvoří významnou část celého projektu a přinesly by objednávky v hodnotě stovek milionů korun a práci tisícům lidí v Moravskoslezském kraji. Díky této spolupráci by uvedené firmy získaly skvělé předpoklady pro realizaci dalších projektů výstavby AP1000 v Evropě. Nicméně další zdržení v temelínském tendru tyto socio-ekonomické benefity pro region a Českou republiku oslabují a odkládají.“

Jan Světlík, předseda představenstva Vítkovice Holding, k tomu dodal: „Vítkovice Machinery Group má dlouholeté zkušenosti s dodávkami pro provozovatele jaderných elektráren a další zákazníky v jaderném průmyslu, a to jak doma, tak ve světě. Na realizaci 3. a 4. bloku JE Temelín je připraveno se podílet 3 000 kvalifikovaných a zkušených lidí. Vítkovice a další členové Národního strojírenského klastru jsou připraveni nejen na tento projekt, ale i na další podobné příležitosti ve světě.“

V rámci školení a kvalifikace českých firem pro výstavbu nejmodernější jaderné elektrárny na světě si Westinghouse v červenci 2013 objednal u Vítkovice Power Engineering výrobu ukázkového modulu elektrárny AP1000. Jedná se o submodul 05, který je výřezem jednoho z největších modulů CA-20. Tento strukturální modul se skládá z celkem 72 submodulů, váží zhruba 1 000 tun a tvoří tu část elektrárny, ve které bude například skladováno vyhořelé jaderné palivo.

Při odhalení ukázkového modulu Yves Brachet prohlásil: „Tento zkušební projekt umožnil Vítkovice Power Engineering seznámit se se způsobem práce Westinghouse a světovými technickými a kvalitativními standardy. Westinghouse pracuje s mezinárodně uznávanými standardy, jako je například AISC (American Institute of Steel Construction), který se používá v Evropě, Severní Americe a Asii. Osvojení těchto standardů mohou Vítkovice Power Engineering využít po celém světě, a to i mimo jaderný průmysl.

Při stavbě elektrárny AP1000 se používá moderní metoda modulární výstavby, díky které může řada prací probíhat paralelně. Tím se zkracuje doba výstavby, snižují náklady a rovněž rizika spojená s financováním. Metoda se již úspěšně používá v USA a Číně, a to pro značnou část stavenbích prací na AP1000.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..