Na 3. bloku Rostovské jaderné elektrárny, který je ve výstavbě, byla letos 15. března zahájena jedna z klíčových etap – tlaková zkouška systémů primárního okruhu s reaktorem. V rámci této operace je potrubí primárního okruhu spolu s reaktorem zaplněno chemicky upravenou (demineralizovanou) vodou a natlakováno na zkušební hodnotu tlaku. Tímto způsobem je prověřována kvalita všech svárů potrubí. Testují se i systémy havarijního vstřikování, provozního i havarijního dochlazování a další vybavení.

Plnění reaktoru vodou při zkoušce těsnosti všech svarů. (Zdroj: World Nuclear News)
Plnění reaktoru vodou při zkoušce těsnosti všech svarů. (Zdroj: World Nuclear News)

„Budou následovat tlakové zkoušky čtyř hydroakumulátorů pro havarijní chlazení aktivní zóny, poté testy čerpadel bezpečnostních systémů a tak dále. To vše jsou kroky, které nás přibližují ke spuštění třetího bloku,“ prohlásil hlavní inženýr Rostovské JE Alexej Žukov.

Pro zajištění tlakové zkoušky realizovali montéři z akciové společnosti Sezam více než 20 000 spojů a položili tři a půl kilometrů kabelů.

„Instalace opěrného rámu reaktoru, svaření hlavního cirkulačního potrubí a nyní i tlaková zkouška primárního okruhu – to vše bylo dokončeno v plánovaných termínech. Nepochybujeme o tom, že i následnou montáž reaktoru po proplaších zvládneme uskutečnit ve vynikající kvalitě a včas,“ říká hlavní inženýr Sezamu Michail Pinčuk. V časovém rozvrhu je na provedení tlakové zkoušky plánováno 25 dní. Po ukončení této etapy přistoupí montéři k definitivnímu smontování reaktoru včetně vnitřních částí a poté budou uskutečněny další testy před zavezením jaderného paliva.

Spuštění 3. bloku Rostovské JE s reaktorem VVER 1000 je naplánováno na konec roku 2014. Urychlení prací na výstavbě 3. bloku Rostovské JE bylo možné dosáhnout díky aplikaci nových technologií v rámci projektu Multi-D Engineering. S touto technologii se měli možnost seznámit čeští experti a studenti ČVUT při návštěvě stavby 3. bloku Rostovské JE.

Mezi dodavateli zařízení pro 3. blok Rostovské JE byly i české firmy. Armatury například dodala firma Arako z Opavy.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..