Firmy ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group dnes v Ostravě představily ukázkový modul pro elektrárnu AP1000, který by vyráběly, pokud by společnost Westinghouse Electric Company získala zakázku na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Zástupci obou společností také oznámili, že prodloužili dohody o smlouvách budoucích, týkající se této zakázky.

Modul CA-20 pro Sanmenskou jadernou elektrárnu v Číně. Váží 749 tun a na výšku měří 21 metrů, díky čemuž stanovil výškový rekord v čínské silniční přepravě. (Zdroj: Dajian.cn)
Modul CA-20 pro Sanmenskou jadernou elektrárnu v Číně. Váží 749 tun a na výšku měří 21 metrů, díky čemuž stanovil výškový rekord v čínské silniční přepravě. (Zdroj: Dajian.cn)

Společnost Westinghouse si v moravskoslezském regionu vyhlédla 28 firem, které by se na dodávkách pro Temelín mohly podílet. Podle představitelů Westinghouse by firmy vyráběly a instalovaly většinu hlavních strukturálních a mechanických modulů elektrárny. „Především se jedná o firmy z oblasti strojírenství, opracování kovů a podobně. Máme vytipované, že potenciál zapojení českých firem je až 70 procent na celé zakázce,“ řekl ředitel Westinghouse v ČR Pavel Janík. Firmy podle něj mají možnost být zapojeny do dodavatelského řetězce i při jiných zakázkách.

Osmitunový zkušební kus vyráběla několik měsíců společnost Vítkovice Power Engineering. „Diskutovali jsme přímo s Westinghousem i postup výroby, aby to splnilo parametry, které to má mít .Jsou kladené důrazy na jakost a hlavně na rozměrovou přesnost,“ řekl ředitel Vítkovice Power Engineering Kamil Kučera.

Modulů má být celkem 77. Když se poskládají do velké kostky, musí spolu perfektně lícovat. Jakákoli nepřesnost by se projevila u montáže a způsobila by problémy. Moduly budou součástí objektu pro manipulaci s jaderným palivem. „Když se přiveze palivo, někde se musí uskladnit, vyhořelé se musí uskladnit, a tohle vlastně tvoří rám toho objektu,“ řekl Kučera.

Soutěže o dostavbu dvou bloků Temelína se účastní také česko-ruské konsorcium MIR.1200. Dva ze tří členů konsorcia vlastní firma Rosatom, s nímž mají Vítkovice rovněž podepsané memorandum. Dalšího uchazeče, francouzskou Arevu, předloni z tendru ČEZ vyřadil. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) ale nedávno uvedl, že pravděpodobnější variantou tendru na dostavbu elektrárny je nyní jeho zrušení. O tendru rozhodne firma ČEZ.

Pokud by se na Temelín vypisoval nový tendr, Vítkovice by na to podle Kučery byly připraveny a do nabídky by jen promítly případné změny. Projektový manažer David Vrána řekl, že firma by ušetřila hodně času i nákladů, protože řadu potenciálních problémů odhalila nyní při zkušební výrobě.

Moduly se přitom mohou uplatnit na všech projektech AP1000 v Evropě, Africe i na Blízkém a Středním východě. „Budeme jediná mostárna v Evropě, která bude mít se strukturálními moduly AP1000 zkušenost, což nám poskytne náskok před ostatními společnostmi nejen pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín, ale i pro jiné připravované projekty AP1000. V současné době se například připravuje projekt AP1000 v Bulharsku, Polsku a Velké Británii,“ uvedl Vrána.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..