Státní korporace pro jadernou energii Rosatom uspořádá ve dnech 9. až 11. června 2014 v Moskvě VI. Mezinárodní fórum Atomexpo 2014. Za pět let existence se fórum Atomexpo stalo jednou z ústředních událostí ve světě jaderné energetiky, na nichž se diskutuje o nejaktuálnějších otázkách oboru a utvářejí se trendy jeho dalšího rozvoje.

Cílem fóra je poskytnout lídrům světové jaderné energetiky a jaderného průmyslu možnost veřejně zformulovat, jaké je místo a role jaderné výroby elektřiny v energetice XXI. století, analyzovat zásadní výzvy, problémy a varianty rozvoje světových energetických trhů. V rámci fóra se uskuteční také mezinárodní specializovaná výstava a kongres za účasti představitelů mezinárodních, státních a neziskových organizací, zástupců ruských a zahraničních společností a firem, podnikajících v oboru, a špičkových expertů v otázkách jaderného průmyslu.

Hlavním tématem plenárního zasedání fóra je „Jaderná energetika jako předpoklad energetické stability.“ Prognózy IAEA poukazují na neustálé zvyšování počtu jaderných elektráren na světě v následujících 20 letech. Jaderná energetika může přispět ke zvyšování energetické bezpečnosti, snižovat vliv cen na organická paliva, zmírnit důsledky klimatických změn a výrazně zvýšit konkurenceschopnost národních ekonomik.

Jako řečníci jsou k účasti na plenárním zasedání přihlášení: Luis Echávarri – OECD, Sergej Kirijenko – Státní korporace Rosatom, Ernest Moniz – ministerstvo energetiky USA, Benedikt Martins – ministerstvo energetiky JAR, Csaba Baji – MVM, Luc Oursel – Areva, Vincent de Rivaz – EDF Energy, Chandra Purohit – NPCIL (Indie), Dominique Ristori – Direktoriát pro otázky energetiky Evropské komise (Belgie).

Podrobnější informace o fóru Atomexpo 2014 najdete na webové adrese 2014.atomexpo.ru/en.

Fórum se poprvé uskutečnilo v roce 2009 v Moskvě. Jubilejní, v pořadí V. Mezinárodní fórum ATOMEXPO-2013, které se konalo ve dnech 26. až 28. června v Michajlovské manéži Sankt-Petěrbutgu, přilákalo více než 2 000 účastníků ze 42 zemí. V rámci debat u kulatých stolů a zasedání jednotlivých sekcí vystoupilo 800 delegátů z 275 institucí, společností a firem s prezentacemi a referáty, věnovanými nejaktuálnějším tématům v oblasti jaderné energetiky.

Fórum se uskutečnilo za mimořádných okolností: poprvé se totiž stalo součástí nejvýznamnější události ve světové jaderné energetice — Mezinárodní konference na vysoké úrovni IAEA, která probíhala ve stejném termínu v Sankt-Petěrburgu. Na činnosti Fóra se podíleli kromě jiných představitelé zemí jako Angola, Belgie, Zambie, Jemen, Indonésie, Libanon nebo Pákistán. V rámci Fóra byla podepsána řada významných mezinárodních dohod, například Dohoda o spolupráci v jaderné oblasti mezi korporací Rosatom a zahraničními společnostmi i státními institucemi.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..