Společnost Fennovoima oslovila finský parlament s prosbou o nové přezkoumání žádosti o stavbu JE Hanhikivi v oblasti Pyhäjoki a obnovu povolení k výstavbě. Jako hlavní dodavatel byla vybrána ruská společnost Rosatom. Podle výsledků průzkumu, který provedla televizní stanice YLE, je většina finských poslanců ochotna dát projektu zelenou. Finská sněmovna má 200 mandátů, 101 poslanec již prohlásil, že hodlají hlasovat pro vydání licence, proti se zřejmě vyjádří 39 členů parlamentu.

Stavba nové jaderné elektrárny má největší podporu mezi členy parlamentní frakce Národní koaliční strany (majoritní politická síla v současné vládě). Žádný z nich se nevyjádřil proti elektrárně. Nejvíce odpůrců se našlo mezi zástupci zelených a Levicového svazu (všechny jsou členy vládní koalice).

Smlouvu o stavbě JE Hanhikivi na konci prosince loňského roku podepsaly z ruské strany firma Rusatom Overseas (dceřiná společnost Rosatomu, odpovědná za zahraniční zakázky) a z finské strany společnost Fennovoima. Povolení ke stavbě získala Fennovoima již v létě 2010, v té době však ještě nebylo rozhodnuto o dodavateli reaktoru. Finská strana proto považovala za nutné, aby parlament schválil stavbu znova.

Podle dosavadních předpokladů by Rusatom Overseas měl dodat reaktor o výkonu 1200 megawattů. Firma také pravděpodobně získá 34 procent ve Fennovoimě. Stavba začne nejdříve v roce 2015.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..