Britská vláda spustila veřejná slyšení o způsobu, jakým by Spojené království mělo naložit s malým množstvím jaderného odpadu zahraničního původu, které v zemi zůstane poté, co v roce 2018 budou ukončeno přepracovávání tohoto odpadu.

Budova přepracovatelského závodu Thorp v Sellafieldu. (Zdroj: Sellafieldsites.com)
Budova přepracovatelského závodu Thorp v Sellafieldu. (Zdroj: Sellafieldsites.com)

Spojené království v 70. a 80. letech podepsalo celou řadu smluv na přepracování vyhořelého jaderného paliva ze zámoří, a to v závodě Thermal Oxide Reprocessing Plant (Thorp) v Sellafieldu a v zařízení v Dounreay. Thorp již dokončil téměř 95 % ze svých zahraničních zakázek, zbývá mu už jen asi 300 tun nezpracovaného vyhořelého paliva, které má zvládnout přepracovat, než bude v roce 2018 uzavřen. Přepracovávání paliva v Dounreay již bylo ukončeno.

Nicméně i v případě, že veškeré aktivity zařízení Thorp poběží podle plánu, i po jeho uzavření stále zůstane přibližně 30 tun nezpracovaného paliva, především malá množství prototypových článků, experimentálních paliv, MOX paliva a materiálů z vědeckého výzkumu. Jsou v tom obsaženy i dvě tuny nezpracovaného paliva, které se v současnosti nacházejí na závodech v Dounreay. Důvodem je buď nevýhodnost zpracování těchto článků na závodech Thorp nebo je považované za nemožné je nyní přepracovat.

Tato otázka připomíná nesmrtelné nerudovské: „Kam s ním?“ Prodloužení doby provozu celého recyklačního zařízení v Thorp jen kvůli těmto zbytkovým množstvím by bylo neekonomické. Možnost dopravit palivo na zahraniční závody byla vyloučena, neboť cena zpracování mimo Spojené království by byla vyšší, než nakládání s ním v domácích podmínkách, a část z tohoto zbytku jednoduše není možné v současnosti přepravovat do zámoří.

Ve veřejné diskuzi, otevřené Ministerstvem pro energetiku a změny klimatu (DECC), jsou přijímány návrhy na možnosti, jak naložit s tímto jaderným odpadem, aby jej mohla organizace Nuclear Decommissioning Authority (NDA) později uložit dlouhodobě.

NDA nabízí, že v případě potřeby jaderný odpad převezme do svého vlastnictví, a to sice formou „virtuálního zpracování“. Při tomto postupu je radiologicky ekvivalentní množství odpadu přiděleno zákazníkovi a poté navráceno stejně, jako kdyby došlo k jeho přepracování. Ekvivalentní množství jaderného materiálu bude přiděleno zákazníkovi a uloženo až do podepsání dohody o jeho budoucnosti. V některých případech je „množství přiděleného jaderného odpadu tak malé, že není ani praktické ani ekonomicky výhodné“ jej vracet.

Britské Ministerstvo pro energetiku a klimatické změny uvádí: „(Tento přístup) umožní NDA dokončit plnění našich zahraničních smluv na zpracování odpadu ekonomicky efektivně a v dobrém čase, což dodává mnohem více jistoty našim plánům ohledně budoucnosti závodů Thorp a likvidace jaderných objektů v Dounreay.“

Veřejné slyšení potrvá do 28. března letošního roku, vláda prozkoumá a zváží obdržené odpovědi a poté uveřejní svou vlastní odpověď, v níž uvede, jak zamýšlí postupovat dále.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..