V úterý 11. března bylo uvedeno, že Británie jedná s ruskou státní společností Rosatom o stavbě nové jaderné elektrárny. Ale britští jaderní odborníci tvrdí, že reaktor VVER ruské konstrukce nebude ve Velké Británii postaven v nadcházejících deseti letech.

Hergen Haye, vedoucí oddělení pro rozvoj nových jaderných zdrojů britského Ministerstva energetiky a změny klimatu (Department of Energy and Climate Change, DECC), řekl studentům Edinburské univerzity, že po podepsání memoranda o porozumění s ruskou stranou probíhají v Londýně čilá jednání. „Mohu vám říci zde za zavřenými dveřmi a s vypnutými mikrofony, že probíhají velice zajímavé debaty s naší vládou,“ řekl. „Rusko opravdu chce postavit ve Velké Británii jadernou elektrárnu.“

Pan Haye předsedá britsko-ruské pracovní skupině zaměřené na jadernou energetiku a v nedávné době byl na jednáních v Rusku. Hodnotí ruský reaktor VVER nabízený Velké Británii jako „dokonale bezpečný“, ale upozorňuje, že budou potíže s přesvědčováním britské veřejnosti, že je přijatelné uzavřít smlouvu s Ruskem, obzvláště zvážíme-li současnou krizi na Krymu. „Je to dlouhá cesta, velice dlouhá cesta,“ poznamenal. Po delším přesvědčování nabídl svůj osobní pohled na ruský reaktor ve Velké Británii jako „věc, která se potáhne velice dlouho – přinejmenším nadcházejících deset let“.

Memorandum o porozumění mezi DECC a Rosatomem bylo podepsáno v září 2013 a formálně stvrdilo program spolupráce „zamýšleného jako nejefektivnější prostředek pro umožnění přípravy Rosatomu ke vstupu na britský trh“. Plánem bylo dát Rosatomu přístup k britskému regulačnímu úřadu Office for Nuclear Regulation (ONR) a organizaci Environmental Agency, aby tak mohl porozumět britským regulačním a licenčním požadavkům. Ministerstvo pro obchod, inovace a dovednosti „bude s Rosatomem detailně jednat o zajištění obchodního propojení s britským průmyslem“, stojí v memorandu.

Rusko již vytvořilo společenství s britskou jadernou strojírenskou společností Rolls Royce. Memorandum uvádí: „Zapojené společnosti věří v to, že toto spojení povede ke společným projektům ve Velké Británii i v zahraničí.“

O Rusku je známo, že uzavřelo dohodu i s Finskou energetickou společností Fortum, která provozuje dva reaktory typu VVER ve finské jaderné elektrárně Loviisa.

Během své přednášky zdůraznil pan Haye obtížnost získávání soukromých společností pro investice do něčeho tak komerčně riskantního jako jaderné elektrárny. Obhajoval také garantovanou výkupní cenu elektřiny 89,5 libry za MWh (zhruba 2930 korun za MWh), která byla dohodnuta s francouzskou státní jadernou společností EDF na 35 let. Uvedl, že to bylo zásadní pro zajištění investic do výstavby nového bloku v jaderné elektrárně Hinkley Point v Somersetu.

Velká Británie také hledá investice do nové jaderné elektrárny v Číně a podepsala o tom s touto zemí memorandum o porozumění. Podle pana Haye bylo zajištění financí z čínských zdrojů poslední překážkou před zahájením skutečných prací v jaderné elektrárně Hinkley Point. Další bylo získání souhlasu Evropské komise s tím, že garantovaná výkupní cena elektřiny není v rozporu s britskými pravidly pro státní subvence. Komise oznámila, že prošetřila uspořádání financování nového bloku v JE Hinkley Point. Pan Haye řekl, že byl připraven vydat se na cestu po evropských hlavních městech, aby přesvědčil tamní představitele k podpoře pozice Velké Británie.

Když bylo zajištěno financování z Číny a byl získán souhlas Evropské komise, budou moci první práce na pozemku elektrárny Hinkley Point začít v příštím roce, uvedl pan Haye. Nový blok by měl začít vyrábět elektřinu v roce 2023.

Mluvčí ministerstva DECC řekl: „Loni se Rusko a Velká Británie zavázaly k rozvoji své spolupráce v civilním jaderném sektoru. Očekává se, že vládní úředníci budou jednat o tom, jak dalece se to rozvine. Jakékoliv nové jaderné elektrárny na britském území budou muset splňovat striktní regulační požadavky britské vlády rozšířené o podmínky nezávislých regulátorů.“

„Velká Británie vítá příchozí investice do její jaderné energetiky, ale každá energetická společnost, ať už zabývající se jádrem, nebo ostatními druhy energetiky, musí splňovat všechny normy vyžadované nezávislými regulátory Velké Británie i Evropské Unie.“

Zdroj: The Guardian

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..