Prvních 100 tun kontaminovaného zařízení a vybavení, které desítky let spočívalo v nádrži PFSP v britském Sellafieldu, bylo vytaženo k dlouhodobému uložení.

Skladovací bazén PFSP v Sellafieldu je se svými rozměry 100x25x7 metrů největší otevřený bazén tohoto typu na světě. (Zdroj: Sellafieldsites.com)
Skladovací bazén PFSP v Sellafieldu je se svými rozměry 100x25x7 metrů největší otevřený bazén tohoto typu na světě. (Zdroj: Sellafieldsites.com)

Nádrž pro skladování milířového paliva (Pile Fuel Storage Pond – PFSP, palivo z reaktorů Windscale Piles, které jsou jedny z nejstarších a vyznačují se strukturou svého paliva) byla vybudována a uvedena do provozu mezi léty 1948 a 1952 spolu se sousední budovou, ve které se nachází úložiště a chladicí zařízení pro ozářené palivo a izotopy z těchto dvou jaderných reaktorů . PFSP nakonec zpracoval 2100 tun milířového paliva a 300 tun paliva typu Magnox.

Ukládání radioaktivního materiálu do nádrže, která byla první nádrží na jaderné palivo postavenou v Sellafieldu, bylo ukončeno v 70. letech. Rozsáhlá modernizace a výměna provozního zařízení a vybavení proběhla v 80. letech, likvidace zařízení byla zahájena v 90. letech.

Venkovní nádrž, která je rozdělena na několik částí, je 100 metrů dlouhá, 25 metrů široká, 7 metrů hluboká a pojme více než 15 milionů litrů vody, což z ní činí největší venkovní jaderné úložiště bazénového typu na světě. PFSP obsahuje kontejnery plné ozářeného paliva a jaderného odpadu, v každém kontejneru je 6 až 12 metrů krychlových materiálu.

Odstranění nahromaděných usazenin, jejichž hlavní složkou jsou řasy, rez a materiál zanesený do nádrže větrem, začalo v roce 2008, vykládání paliva k delšímu uložení bylo zahájeno v září 2011.

Vyjímání již nepoužívaných zařízení z nádrže. (Zdroj: World Nuclear News)
Vyjímání již nepoužívaných zařízení z nádrže. (Zdroj: World Nuclear News)

Prvních 100 tun kontaminovaného vybavení bylo nyní z bazénu odstraněno, včetně osmi ze třiceti kontejnerů na jaderný odpad, každý o váze 2 až 3 tuny, a všechny stroje na odstraňování vrstev oceli z paliva milířového typu, každý z nich vážil okolo tuny. Rovněž byl odstraněn nepotřebný kovový odpad, plavající nad a pod linií vody v nádrži.

Projektový manažer PFSP Derek Carlisle uvedl: „100 tun radioaktivně kontaminovaného kovu, který jsme odstranili, v současnosti prochází čištěním, aby mohlo být uloženo v národním úložišti nízkoaktivního odpadu u vesnice Drigg.

Dalších 650 tun kontaminovaného kovu zůstává v nádrži a na vytažení teprve čeká.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..