V průmyslové zóně v pražských Čakovicích byla 12. března 2014 otevřena nová továrna na výrobu safírového monokrystalu. Slavnostního zahajovacího ceremoniálu se zúčastnili velvyslanec Ruské federace v České republice Sergej Kiselev a obchodní zástupce Ruské federace v ČR Alexander Turov.

Pohled na výrobní halu. (Zdroj: Essential Communication s. r. o.)
Pohled na výrobní halu. (Zdroj: Essential Communication s. r. o.)

Produkce závodu bude využívána především k výrobě umělých safírů, odolných vůči mechanickým a chemickým vlivům. Takové produkty nalézají své uplatnění například v hodinářství a přístrojové technice. Umělé safíry jsou používány při výrobě zrcátek pro čtení čárových kódů na pokladnách v hypermarketech, ve skenerech, mobilních telefonech a dalších zařízeních.

Technologii, na které je založena výroba v nové čakovické továrně, vynalezl v roce 1938 ruský vědec Alexander Stěpanov. Základem metody je proces postupného vakuového pěstování monokrystalů různé formy z oxidu hlinitého (Al2O3) ve speciální komoře při teplotě okolo 2050 °С.

Vybavení pro továrnu dodala ukrajinská společnost CKBM Doněc, která tuto techniku rozvíjí už více než 70 let. Její zařízení jsou používána ve Švýcarsku, Polsku, Německu, Japonsku a celé řadě dalších zemí.

„Je to projekt mezinárodní,“ řekl obchodní zástupce Ruské federace v České republice Alexander Turov. „Používáme tady technické vymoženosti a nápady, které vznikly v Rusku před mnoha desítkami let. Na Ukrajině bylo vyrobeno skvělé vybavení, díky kterému bylo možné tyto nápady uvést do praxe. Napájecí zdroje dodala švédská společnost KraftPowercon.“

Investorem projektu je společnost ALED-PRAHA, projekt podpořila Evropsko-Ruská Banka. Celková výše investic do první výrobní linky přesáhla 75 milionů korun.

V první fázi projektu vznikne 25 pracovních míst. „Plánujeme rozšířit výrobu tak, že vytvoříme cech pro mechanické zpracování výrobků a že nainstalujeme další zařízení pro výrobu safírových monokrystalů podle jiných technologií,“ uvedl generální ředitel společnosti ALED-PRAHA Sergej Chošenko. Podle předběžných odhadů zvládne první výrobní linka vyprodukovat až 800 kilogramů monokrystalů z umělého safíru za měsíc.

Technický ředitel podniku Alexei Moskaljov uvedl, že technologie výroby safírových monokrystalů je ekologicky čistá a nemá žádný negativní vliv na životní prostředí. „Používáme například speciálně upravenou a důsledně přefiltrovanou vodu bez příměsí pro chlazení zařízení pro růst monokrystalů. Tato voda cirkuluje v uzavřeném cyklu. Na výrobní lince jsou nainstalovány ty nejmodernější ventilační systémy se speciálními filtry,“ řekl Moskaljov.

Projekt byl zrealizován za podpory a záštity Rusko-české smíšené obchodní komory. Předseda RČSOK Vladimír Ermakov poznamenal, že zřízení továrny v Čakovicích ukazuje nový trend v česko-ruských obchodních vztazích, kterým jsou projekty, využívající ruských hi-tech technologií. „Ruské vynálezy a nápady v oblasti monokrystalů nacházejí stále více uplatnění v zahraničí. Naši partneři z Ukrajiny dokázali vyrobit výborné zařízení, které zajistí spolehlivou výrobu vysoce technologicky náročné produkce na českém území,“ zdůraznil Vladimir Ermakov.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..