Nově uveřejněná studie radiačních dávek, kterým bylo vystaveno obyvatelstvo obcí nedaleko japonské jaderné elektrárny Fukušima, ukazuje, že u většiny lidí obývajících tuto prefekturu je nepravděpodobné, že by v důsledku nehody byli ozářeni významně větší dávkou, než činí přirozené pozadí v oblasti.

Mapky evakuační zóny v okolí elektrárny Fukušima Dajiči, na nichž je modrou barvou znázorněna poloha zkoumaných oblastí (Tamano, Haramači a Kawauči). Na pravé mapce jsou dále znázorněny oblasti, pro něž budou evakuační nařízení brzy zrušena (zelená barva), oblasti, v nichž není zatím povoleno se dlouhodobě zdržovat (oranžová), a oblasti, na jejichž území bude i v budoucnu problém s návratem obyvatel do jejich domovů (fialová barva). (Zdroj: World Nuclear News)
Mapky evakuační zóny v okolí elektrárny Fukušima Dajiči, na nichž je modrou barvou znázorněna poloha zkoumaných oblastí (Tamano, Haramači a Kawauči). Na pravé mapce jsou dále znázorněny oblasti, pro něž budou evakuační nařízení brzy zrušena (zelená barva), oblasti, v nichž není zatím povoleno se dlouhodobě zdržovat (oranžová), a oblasti, na jejichž území bude i v budoucnu problém s návratem obyvatel do jejich domovů (fialová barva). (Zdroj: World Nuclear News)

Průzkum, který provedl tým v čele s Akio Kizumim z lékařské fakulty Univerzity Kjóto, byl uveřejněn v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS). Autoři změřili dávky radiace z expozice radioaktivními izotopy cesia ve třech oblastech, vzdálených 20 až 50 kilometrů od jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. Do výsledků byly zahrnuty vnější dávky, změřené dozimetristy na 458 účastnících, a příjem zářičů z ovzduší a potravy.

Měření byla provedena v období srpnu až září 2012, přibližně rok a půl po havárii, k níž došlo v březnu 2011. Všechny tři obce, Tamano, Haramači a Kawauči, které byly předmětem studia, patří do evakuačního pásma a obyvatelé do něj nemají žádný nebo jen omezený přístup.

Závěry studie jsou následující. Většina radiace, kterou byli ozářeni účastníci výzkumu, přišla podle vědců z takzvaného „pozemského záření“ (angl. groundshine), nikoliv z potravy nebo vdechování. V roce 2012 byla podle vědců průměrná roční dávka, která již zahrnuje vliv radiace z Fukušimy, v rozmezí 0,89-2,51 mSv ročně, což je blízko průměrné japonské dávce z přírodního pozadí, která činí 2 mSv za rok.

Věci použili bezprahový lineární (LNT, linear no-threshold) model dávka-odpověď (dose-response), podle kterého je zdravotní riziko přímo úměrné expozici a podle kterého dokonce i ty nejmenší měřitelné dávky představují určitou hrozbu. Z výsledků měření usoudili, že v roce 2022 budou průměrné dávky v okolí Fukušimy srovnatelné s přírodním pozadím na různých místech Země vycházejícího Slunce. „Celková dávka, kterou podle této předpovědi člověk obdrží za dobu průměrné délky lidského života po roce 2012, zvýší podle našich výpočtů riziko rakoviny přibližně 1,03 až 1,05krát,“ uvádějí vědci. V rozmezí těchto hodnot není případný nárůst rakovinových onemocnění epidemiologicky detekovatelný. „Tyto jednoduché odhady, které jsou založeny na konzervativním modelu, jsou srovnatelné s ročními variacemi v radiačním pozadí a s největší pravděpodobností nepřevýší běžný limit pro roční dávku (1 mSv ročně) u většiny fukušimské populace,“ uvádějí autoři.

Vědci přiznávají, že vzhledem ke krátké době výzkumu mohou být výsledky zavádějící, například předchozí výzkumy v tomto regionu ukázaly, že určitou ochranu proti pozemské radiaci v zimě poskytuje sníh, který ji dokáže odstínit. Tato studie také nijak nezohledňuje dávky, obdržené v prvním roce po nehodě. Nicméně podle nich tato práce může být dobrým „odhadem dávek ionizujícího záření v dlouhodobém měřítku“ pro tři studované regiony. Článek nazvaný „Radiation dose rates now and in the future for the residents neighboring restricted areas of the Fukushima Daiichi Nuclear Power Plant” je volně dostupný na internetové stránce PNAS.

V lednu 2013 Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že zdravotní rizika pro japonskou populaci, způsobená radioaktivními látkami uniklými z jaderné elektrárny Fukušima, jsou malá. Pro obyvatele v okolí prefektury Fukušima a obecně v Japonsku „předpovídaná zdravotní rizika jsou nízká a neočekáváme žádný pozorovatelný nárůst rakovinových onemocnění nad průměrné hodnoty“, uvádí WHO. Podle ní však hrozí zvýšený výskyt onkologických onemocnění ve dvou městech v okolí elektrárny Fukušima Dajiči, Namie a Iitate, kde zatím neznámý počet lidí zůstal ve svých domovech čtyři měsíce po nehodě.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..