Město Tamura bude prvním administrativním celkem v japonské prefektuře Fukušima, kde skončí evakuace. Oznámil to japonský premiér Šinzó Abe, který doufá, že jde pouze o první krok dlouhodobého procesu postupného zotavování země z následků havárie. Průmysl tuto změnu, která přišla tři roky po ničivém zemětřesení v březnu 2011, vlně cunami a nehodě na jaderné elektrárně Fukušima, vítá.

Na mapce evakuačních zón v okolí jaderné elektrárny Fukušima Dajiči jsou zelenou barvou označeny oblasti, které jsou připraveny na návrat obyvatelstva. Východní část správní oblasti města Tamura je první oblastí, která změnila svou barvu ze zelené na bílou. (Zdroj: World Nuclear News)
Na mapce evakuačních zón v okolí jaderné elektrárny Fukušima Dajiči jsou zelenou barvou označeny oblasti, které jsou připraveny na návrat obyvatelstva. Východní část správní oblasti města Tamura je první oblastí, která změnila svou barvu ze zelené na bílou. (Zdroj: World Nuclear News)

Přibližně 3200 obyvatel z obce Mijakodži na východním cípu Tamury bylo evakuováno 12. března 2011, hned poté co havárie na JE Fukušima Dajiči začala nabývat hrozivých rozměrů. Rozsáhlé dekontaminační práce umožnily těmto lidem omezený přístup do oblasti zhruba od poloviny roku 2013. Nyní již byla opravena infrastruktura ve městě, díky čemuž se lidé budou moci svobodně vrátit a žít v těchto místech od 1. dubna. Rýže na polích rolníků a farmářů již roste, otevřou se místní obchody a navrátilci dostanou speciální odbornou pomoc a poradenství ohledně radiace.

Abe oznámil rozhodnutí o zrušení evakuace 10. března a uvedl: „Svou snahu nebudeme považovat za naplněnou, dokud se lidé, kteří se vrátí do svého města, nezbaví strachu o své zdraví, zaměstnání a tak dále a dokud se znovu nevrátí k životu, ve kterém se cítí klidní a jistí“.

Dekontaminace slaví úspěch

Generální ředitelka World Nuclear Association Agneta Rising okomentovala zrušení příkazu k evakuaci rovněž velmi vstřícně. „Evakuace, která následovala fukušimskou havárii, velmi negativně ovlivnila životy mnoha lidí. V předchozích třech letech však v oblasti fukušimské jaderné elektrárny bylo vykonáno hodně práce a byl učiněn velký pokrok. Přestože stále je spousta toho, co je možné udělat, situace je nyní stabilní. Hladina ionizujícího záření na mnoha místech evakuovaných po havárii je nyní na hodnotách vcelku srovnatelných se zbytkem světa. Jsou to hodnoty, při kterých lidé normálně žijí a u kterých nepozorujeme žádné zdravotní účinky. Nyní je zcela bezpečné se vrátit a doufáme, že se v brzké době vrátí co nejvíce lidí.

Dekontaminace obývaných území, zemědělské půdy, lesů a cest ve městě Tamura city byla podle oficiálních prohlášení zcela dokončena v červnu roku 2013. Přibližně rok v Japonsku probíhaly práce, které měly celkový rozsah 120 000 člověkodní a celkem mělo být vyčištěno na 230 000 čtverečních metrů půdy s postavenými budovami, 96 kilometrů silnic a cest, 1,2 miliony čtverečních metrů zemědělské půdy a téměř 2 miliony čtverečních metrů lesů. Dekontaminační techniky zahrnovaly například omývání vodou a odstranění ornice.

Abe přiznal, že rekonstrukce po zemětřesení, úderu cunami a jaderné nehodě „probíhají s velkým zpožděním“, uvedl však, že v posledních 12 měsících bylo dosaženo velkého pokroku, který ale zatím není tolik vidět. V nadcházejícím roce již budou výsledky práce podle něj mnohem viditelnější.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..