Koš aktivní zóny pro první AP1000, který se začal stavět v USA, byl vyroben v továrně společnosti Toshiba v Japonsku. Je to vůbec poprvé, co tato společnost vyrobila nějakou část reaktoru typu PWR (tlakovodní reaktor).

Summer core barrel 250 (Westinghouse)
Tým společnosti Toshiba před úspěšně dokončeným košem aktivní zóny.

Výstavba na bloku 2 elektrárny VC Summer, kterou provozuje v Jižní Karolíně příhodně nazvaná společnost South Carolina Electric & Gas’s, odstartovala v březnu 2013. Stavba dalšího reaktoru AP1000 od Westinghouse (blok 3) začala na místě loni v listopadu. Další dva AP1000 jsou ve stavbě v lokalitě Vogtle v Georgii a čtyři jsou v pokročilé fázi výstavby v Sanmen a Hayang v Číně.

Koš aktivní zóny (core basket nebo core barrel) bude umístěn uvnitř reaktorové nádoby AP1000 a v něm budou samotné palivové tyče a další prvky aktivní zóny. Továrna společnosti Toshiba Keihin Product Operations v japonské Jokohamě vyrobila mnoho důležitých komponent japonských varných reaktorů (BWR) a také dodává vybavení elektrárnám na fosilní paliva a hydroelektrárnám. Ovšem tato zakázka od společnosti Westinghouse (kterou Toshiba vlastní), byla vůbec prvním požadavkem na výrobu části reaktoru nejpoužívanějšího typu PWR. Koš bude do USA odeslán v dubnu.

Minulý měsíc Toshiba oznámila otevření nového centra pro výzkum a výrobu energetických technologii ve zmíněné továrně Keihin Products Operations. Nové centrum bude „vyvíjet, navrhovat a nabízet systémy pro výrobu elektrické energie z fosilních paliv, potenciálu vodních toků a jiných obnovitelných zdrojů,“ uvedl mluvčí společnosti. Toshiba také v listopadu 2009 ve filiálce Isogo v Jokohamě vytvořila jiné centrum, které se zabývá jadernou energetikou.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..