Temelínští hasiči si dnes vyzkoušeli novou techniku, kterou společnost ČEZ pořídila v souvislosti s opatřeními vyplývajícími ze zátěžových testů EU po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima. Speciální bagr a nákladní automobil, bourací kladiva a další vyprošťovací prostředky, osvětlovací balóny nebo mobilní čerpadlo umožní hasičům zasáhnout i v případě rozsáhlého poškození infrastruktury uvnitř areálu, řekl ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Hasičský sbor JE Temelín často prověřuje své schopnosti při nejrůznějších cvičeních. Zdroj: Temelínky
Hasičský sbor JE Temelín často prověřuje své schopnosti při nejrůznějších cvičeních. Zdroj: Temelínky

„Při dnešním cvičení si hasiči vyzkoušeli, jak rychle jsou schopni v krizových podmínkách zajistit doplňování nafty do cisteren. Námětem cvičení bylo selhání většiny z deseti možností zajištění elektrického napájení, areál o 123 hektarech se tak ponořil do tmy. V provozu zůstaly jen záložní dieselgenerátory, které elektřinou zásobují pouze havarijní bezpečnostní systémy,“ uvedl Sviták.

Krátce po setmění hasiči v blízkosti dvou nádrží, kam se vejde 1000 metrů krychlových nafty, umístili dva speciální světelné balóny. Teleskopické tyče je umožňují vytáhnout až do pětimetrové výšky. Za pár minut tak byl osvětlen prostor velký několik set metrů čtverečních. Balóny jsou napájeny z mobilní elektrocentrály a díky tomu mohou svítit bez přestávky desítky hodin. Za okamžik přijela také cisterna připravená natankovat 17.000 litrů nafty.

„Musíme být připraveni i na situace, kdy budou vnitřní komunikace neprůchodné a my budeme muset zasahovat potmě, protože nebude fungovat osvětlení areálu. Například doplňování nafty do dieselgenerátorů je pro dlouhodobé zajištění chlazení reaktoru naprosto klíčové. Toto cvičení bylo novinkou a svůj účel splnilo,“ řekl ČTK ředitel bezpečnosti elektráren ČEZ Bohdan Zronek.
ČEZ do nové techniky investoval 12 miliónů korun. Současně musel proškolit šest desítek svých hasičů, kteří budou nové stroje obsluhovat. „Řidiči cisteren prošli třídenním školením zakončeným státní zkouškou ministerstva dopravy. Teď tedy mohou přepravovat nebezpečné látky. Součástí přípravy našich hasičů byla například i praxe z bagrování,“ uvedl velitel temelínských hasičů Radek Vymazal.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. S výkonem 2×1056 MWe je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Pokrývá pětinu české spotřeby. Loni vyrobila 15,065 miliardy kWh elektrické energie, českým domácnostem by stačila na celý rok.

Od roku 2011 elektrárna dokončila tři desítky opatření vyplývajících ze zátěžových testů. Loni byl zprovozněn další nezávislý způsob doplňování vody do reaktoru a pořízeny satelitní telefony jako další nezávislý prostředek pro komunikaci například při přírodních katastrofách. Temelín pokračoval v přípravě doplnění dalšího, již jedenáctého, způsobu elektrického napájení či ve zvýšení kapacity zařízení na likvidaci vodíku v kontejnmentu.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..