Prototyp parogenerátoru s helikální konstrukcí (HCSG) pro malé jaderné reaktory NuScale SMR, první svého druhu na světě, prošel zkušebními testy.

Pohled do zkoušeného prototypu parogenerátoru se spirálovitě uspořádanými teplosměnnými trubkami. (Zdroj: World Nuclear News)
Pohled do zkoušeného prototypu parogenerátoru se spirálovitě uspořádanými teplosměnnými trubkami. (Zdroj: World Nuclear News)

Účelem parogenerátoru je konverze tepla z aktivní zóny jaderného reaktoru na pracovní páru, pohánějící turbínu. Zkouška parogenerátoru pro NuScale proběhla ve středisku SIET SpA v italské Piacenze.

Testy, kterými nové parogenerátory prošly, byly určeny především k tomu, aby daly autorům reaktoru nové podněty pro vývoj stabilizačního systému. Jejich výstupem byla data v celém rozsahu všech operačních režimů, pomocí kterých bylo možné srovnat skutečnost s počítačovými modely HCSG a získat informace o výstupních hodnotách coby funkcích stavu prvního a druhého okruhu a geometrie trubek. Výkon HCSG byl testován v rozsahu předpokládaných provozních podmínek reaktoru.

 

Tlakovodní reaktory, k nimž patří i NuScale, používají parogenerátory k přenosu tepla z chladiva v primárním okruhu k vodě v sekundárním okruhu, z níž tak vzniká pára pohánějící turbíny, vyrábějící elektřinu. Chladivo z reaktoru cirkuluje tisíci trubek, které mají typicky 2 cm v průměru a jsou obklopeny vodou sekundárního okruhu. V klasických velkých jaderných elektrárnách jsou parogenerátory obrovským zařízením, které typicky váží až 800 tun, s trubičkami v horizontálním nebo vertikálním uspořádání. Cirkulaci chladiva udržují pumpy.

 

U modulárního reaktoru NuScale SMR jsou aktivní zóna, kompresor a parogenerátory uloženy v jedné tlakové nádobě. Cirkulace vody je zajištěna gravitací, nikoliv čerpadly: voda nejprve stoupá nad aktivní zónu a pak dolů přes systém HCSG, který, jak už jeho název napovídá, má trubičky situované ve spirálách (helixech). Poté, co voda projde spirálovitými trubičkami a ochladí se, vlivem gravitace klesne na dno tlakové nádoby a teplo pocházející z aktivní zóny způsobuje proudění opět směrem vzhůru. Jeden modul má výkon 45 MWe, jeho rozměry jsou přitom skutečně malé: má délku 25 metrů, průměr 4,6 metrů a váží přibližně 450 tun.

V prosinci 2013 projekt SMR získal federální grant amerického Ministerstva energetiky, který pokryje polovinu z ceny jeho vývoje, licencování a uvedení na trh. Výbor pro jaderný dozor (NRC) se nyní chystá na zahájení řízení o udělení licence (takzvaná „design certification application” – schválení návrhu), podle očekávání podá NuScale žádost o udělení této licence ve třetím čtvrtletí roku 2015.

Během zkoušek navštívila italské středisko inspekce NRC, která jejich průběh sledovala. Jejím závěrem bylo, že vše, co viděli, zcela splňuje americké federální normy. Inspekce neměla žádné připomínky, doporučení ani námitky a neshledala žádné překročení předpisů, což NuScale okomentovala jako „velmi vzácný úkaz“.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..