Americká firma Westinghouse dokončila instalaci pasivního filtrovaného ventilačního systému kontejnmentu (CFVS) na slovinské jaderné elektrárně Krško.

Slovinská jaderná elektrárna Krško s jedním blokem od společnosti Westinghouse o výkonu 696 MWe představuje přibližně 40 % výroby elektřiny v této zemi. (Zdroj: Nek.si)
Slovinská jaderná elektrárna Krško s jedním blokem od společnosti Westinghouse o výkonu 696 MWe představuje přibližně 40 % výroby elektřiny v této zemi. (Zdroj: Nek.si)

Nově nainstalovaný systém CFVS sestává z pěti aerosolových filtrů uvnitř budovy kontejnmentu a jodový filtr s řadou pomocných komponent. Jednou z jeho výhod je vyšší odolnost proti událostem, při kterých dochází k přetlakování kontejnmentu, jak tomu bylo v březnu 2011 na japonské Fukušima Dajiči. V takových případech CFVS umožňuje snížit tlak, zatímco únik radioaktivních látek do okolí je minimální. Při snižování tlaku filtry z kovových vláken, zachytávající aerosoly, odfiltrují ze vzduchu radioaktivní aerosolové částečky, zatímco radioaktivní izotopy jódu a jejich organické sloučeniny zachytí jódový filtr. Ten má strukturu molekulového síta s přidanými zeolity (hlinitokřemičité mineárly s mikroporézní strukturou – pozn. Atominfo.cz), na které je navázáno stříbro, s nímž se slučuje jód.

Tato metoda, nazvaná metodou suchého filtrování (angl. dry filter method, DFM), byla vyvinuta německou společností YIT Germany (člen finské skupiny YIT), která se zabývá vývojem a prodejem systémů pro ventilaci, čištění vzduchu a ohřev. Původně byly určeny pro modernizace německých jaderných elektráren po nehodě na JE Černobyl v roce 1986. Systém CFVS pro jadernou elektrárnu Krško vyvinula americká společnost Westinghouse ve spolupráci s YIT Germany.

Návrh a instalace byly dokončeny za 15 měsíců poté, co provozovatel elektrárny, společnost Nuklearna Elektrarna Krško (NEK), podepsala v listopadu 2012 dvě smlouvy, jednu na ventilační systém a druhou na systém pro pasivní autokatalytickou rekombinaci vodíku. Jak už bylo naznačeno, oba jsou určeny pro případy vážných havárií, jejich instalace byla jedním z požadavků slovinského úřadu pro jaderný dozor, který tak reagoval na výsledky pofukušimských zátěžových zkoušek. Instalace systému na rekombinaci vodíku byla dokončena v říjnu roku 2013.

Jaderná elektrárna Krško má jeden tlakovodní reaktor o výkonu 696 megawattů, který postavila společnost Westinghouse. Byla to první jaderná elektrárna se západní technologií ve Východní Evropě, její stavba byla zahájena v roce 1975 a byla připojena k síti v roce 1981. Elektrárna byla postavena společně silami Slovinců a Chorvatů, obě tyto země byly v té době součástí Jugoslávie. Chorvatská Hrvatska Elektroprivreda a slovinská Gen-Energija, obě státní firmy, dodnes vlastní společnost NEK. Provozní doba reaktoru by měla končit v roce 2023, NEK však požádala o prodloužení provozní doby o 20 let.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..