Společnost Škoda JS a.s. se stala partnerem občanského sdružení Veteráni českých jaderných elektráren. Cílem sdružení je podpořit mezigenerační výměnu zkušeností v oboru jaderné energetiky.

Spolupráce společnosti Škoda JS s občanským sdružením Veteráni českých jaderných elektráren si klade za cíl přispět k šíření zkušeností předních českých odborníků z projektování, výstavby, spouštění a provozování jaderných elektráren. Spolupráce bude probíhat například formou společných veřejných besed pro odbornou i širokou veřejnost, seminářů pro studenty technických oborů a publikační činnosti.

„Máme velkou radost, že se nám tak brzy po vzniku sdružení podařilo získat podporu společnosti Škoda JS, která je významným hráčem v jaderné energetice. Dvacet čtyři reaktorů vyrobených za posledních 40 let činí ze Škodovky absolutní špičku v oboru, která by neměla chybět ani v budoucnu při výstavbě dalších plánovaných jaderných zdrojů v naší zemi,“ uvedl prezident sdružení Dalibor Matějů, který má za sebou 35 let zkušeností z výstavby, spouštění a provozu JE Dukovany.

Předseda představenstva a generální ředitel společnosti Škoda JS Miroslav Fiala vidí hlavní význam činnosti veteránů jaderné energetiky v podpoře prestiže jaderného průmyslu. „Spojení mnoha let zkušeností, které veteráni mají, a elánu mladé nastupující generace pomůže uchovat dlouholetou tradici a mezinárodní renomé České republiky jako technicky vyspělé země, kterou je i díky jadernému inženýrství. S mnoha členy sdružení jsem se podílel na projektování, výstavbě a bezproblémovém chodu všech českých, respektivě československých jaderných elektráren. Doufám, že tyto zkušenosti budeme moci zužitkovat při dostavbě třetího a čtvrtého temelínského bloku, o kterou se ucházíme společně s našimi ruskými partnery jako Konsorcium MIR.1200,“ dodává Fiala.

Členy občanského sdružení jsou zkušení specialisté a experti z oblasti výstavby, spouštění, provozování, údržby českých jaderných elektráren a rovněž zástupci vědy, výzkumu a vysokých škol. Občanské sdružení má za sebou i první mezinárodní úspěch – 25. října 2013 bylo kooptováno do Mezinárodního svazu veteránů jaderné energetiky a průmyslu. Aktuální úspěch na zahraničním poli jen dokazuje, že jsme se vydali správnou cestou osvěty v jaderné energetice, která má nezanedbatelné místo v energetickém mixu České republiky,“ říká prezident občanského sdružení Veteráni českých jaderných elektráren Dalibor Matějů.

Spolupráce společnosti Škoda JS a Veteránů českých jaderných elektráren je ideální platformou pro další rozvíjení spolupráce mezi generacemi jaderných odborníků. Za tímto účelem se Škoda JS chystá využít svých silných vazeb na plzeňskou Západočeskou univerzitu, Českou nukleární společnost a sdružení CENEN. Do vzájemné výměny zkušeností se zapojí i ruští partneři firmy Škoda JS, kteří dlouhodobě podporují česko-ruskou spolupráci mezi jadernými experty například formou studijních pobytů na ruských jaderných elektrárnách typu VVER.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..