Severské úřady pro radiaci a jadernou bezpečnost vydaly společné směrnice pro ochranná opatření týkající se obyvatelstva a fungování společnosti v případě jaderného či radiologického stavu nouze. Směrnice odsouhlasily úřady Dánska, Islandu, Finska, Norska a Švédska. Tvoří je jedinečný dokument, který v sobě nese praktická vodítka určená pro brzká ochranná opatření v počáteční fázi nehody a aktivity v případě kontaminace. Dokument dále vyčleňuje fázi střední (kdy se už úroveň radiace nezvyšuje) a fázi zotavovací.

Mezi ochranná opatření patří pobyt v krytu, pobírání jodových tablet, které ochrání štítnou žlázu, ochrana výroby a zboží, dekontaminace obydlených oblastí a zacházení s odpadem, který obsahuje radioaktivní materiál.

Pobyt v krytu je doporučen v případech, kdy intenzita dávky překročí hodnotu 100 µSv/h, nebo pro alfa zářiče (americium-241) 10 000 Bq/m3 nebo vyšší, beta zářiče (stroncium-90) 1000 Bq/m3 nebo vyšší a gama zářiče (cesium-137) 10 000 Bq/m3 nebo vyšší.

Směrnice dále říkají: „Vzhledem k tomu, že dlouhodobý pobyt v krytu rychle vede k jiným než radiologickým újmám, celková doba pobytu v krytu by obecně neměla přesáhnout dva dny. Po dvou dnech je třeba zvážit, zda není možné zrušit zcela nebo alespoň částečně nařízení k pobývání v krytu. Pokud by úroveň radiace byla na to stále ještě příliš vysoká, měla by následovat evakuace obyvatelstva.“ Maximální dávka, kterou dokument obecně doporučuje pro pracovníky, činí 100 mSv, ve výjimečných situacích může být tento limit zvýšen na 500 mSv.

Základem severských směrnic jsou finská vodítka pro jaderné a radiologické ohrožení. Směrnice pak byly rozpracovány prostřednictvím spolupráce severských zemí. Berou v potaz nehody, k nimž došlo jak na území daného státu, tak za jeho hranicemi. Kromě nehod pokrývají i záměrné akce. Směrnice tvoří praktickou realizaci nových mezinárodních konceptů radiační ochrany, založené pro případ pohotovosti.

Jejich součástí není komunikace v případě krize.

Dokument, dostupný v angličtině, lze stáhnout přes Švédský úřad pro jadernou bezpečnost.

Zdroj: Neimagazine.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..