Ruský námořní registr ověřil dodávku polotovarů tlakové nádoby nového typu reaktoru RITM-200 pro nový dvouponorový jaderný ledoborec Arktika (projekt 22220).

Fotografie z výroby polotovarů tlakové nádoby rektoru RITM-200, která probíhala na konci roku 2013. (Zdroj: Aem-group.ru)
Fotografie z výroby polotovarů tlakové nádoby rektoru RITM-200, která probíhala na konci roku 2013. (Zdroj: Aem-group.ru)

V průběhu prací specialisté oddělení pro jaderné lodě Ruského námořního registru provedli ověření dodávky příruby těla nádoby o váze 61 tun, dodávku pláště s nátrubky o váze 72 tun, dvě dodávky nátrubků (tvarovek) a čtyři dodávky kroužků pro těla nádob reaktorů.

Kompletace se provádějí ve společnosti Energomašspecstal (EMSS) ve městě Kramatorsk na Ukrajině. První dodávky pro reaktor RITM-200 byly odeslány z výrobního závodu v lednu 2014. Do dnešních dnů bylo společností EMSS vyrobeno 31 výrobků pro atomový ledoborec nové generace Arktika. Tento ledoborec je vyráběn ve třídě Ruského námořního registru s označením KM Icebreaker9 AUT2-ICS EPP.

V průběhu výstavby ledoborce specialisté Námořního registru zajišťují technický dozor při konstrukci trupu lodi, mechanických částí, zařízení, strojů, radionavigačního a elektrického vybavení a prostředků automatizace v souladu s pravidly Námořního registru a jím schválenou dokumentací a také v souladu s mezinárodními dohodami a kodexy. Po dokončení výstavby ledoborce bude Námořní registr pokračovat v technickém dozoru během jeho používání.

V současné době je Ruský námořní registr světovým lídrem v oblasti tvorby bezpečnostních standardů pro ledoborce a ostatní lodě, určené k provozu v arktických vodách, a jedinou klasifikační společností na světě, která vlastní jaderné loďstvo. Všechny ledoborce, provozované v současnosti v Rusku, byly stavěny s přímou účastí Ruského námořního registru. V současnosti je jím provozováno pět atomových ledoborců: Rossija, Tajmyr, Vajgač, Jamal a 50 let pobědy.

Projekt 22220 je novým typem ruských jaderných ledoborců, kterýdíky novému konstrukčnímu řešení může měnit ponor, což mu umožňuje efektivně pracovat jak v hlubokých vodách západní Arktidy (Barentsovo, Pečorské a Karské moře), tak i v mělkých vodách Jeniseje a v oblasti Obského záliv. Loď se bude schopna pohybovat za stálé rychlosti souvislým ledovým polem do tloušťky 2,8 metru.

V budoucnosti se ve stejné třídě předpokládá výstavba ještě dalších dvou analogických ledoborců. Tato univerzální, technologicky inovativní plavidla budou největšími a nejsilnějšími ledoborci na světě.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..