Prezident Ruské akademie věd, Vladimir Fortov, se nechal slyšet, že nové výzkumné středisko ruské akademie by mohlo stát na Ruskem nedávno obsazeném ukrajinském poloostrově Krym.

„Přemýšlíme o tom, postavit na Krymu vědecké středisko,“ řekl Fortov. Mluvčí Ruské akademie věd (RAV) osvětlila novinářům, že rozhodnutí o stavbě takovéhoto střediska ještě nebylo přijato, v úterý bylo o této možnosti zpraveno prezidium RAV.

Již dříve přinesla média zprávu, že se zaměstnanci Krymské astrofyzikální observatoře obrátili na ruskou stranu s prosbou o připojení k RAV.

V souladu se zákonem o reformě státních akademií věd se k RAV připojují akademie lékařských a zemědělských věd. Ústavy akademie jsou převedeny pod pravomoce ruské Federální agentury vědeckých organizací (Федеральноe агентствo научных организаций – ФАНО). Fortov uvedl, že se brzy stane nezbytným sjednocující zasedání všech tří akademií, na kterém bude potřeba přijmout nové stanovy.

„Tyto stanovy jsou věcí pro nás velmi nebezpečnou, dle norem je totiž musí odsouhlasit vláda. Jestli je vláda zamítne, tak se ocitneme mimo právní prostředí, budeme mimo zákon. Pokud tyto stanovy nebudou přijaty, tak se patrně stane, že obdržíme stanovy od ministerstva vzdělání a vědy nebo od ministerstva ekonomiky. Kromě našich jsou připravovány další dvoje stanovy,“ pronesl šéf RAV.

Fortov také vyjádřil znepokojení nad tím, že k plenárnímu shromáždění RAV, na kterém bude třeba přijmout nové stanovy, možná vůbec nedojde. „Dnes se bojuje,aby se plenární shromáždění neuskutečnilo. Od nás se navzdory zákonu požaduje, aby bylo ze stanov vyjmuto, že se akademie může zabývat vědou. Proti tomu se kategoricky ohrazujeme,“ uvedl během konference vědeckých pracovníků RAN.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..