Ruský jaderný program podniká smělé kroky a bere na sebe velká finanční rizika proto, aby se Rusko stalo předním světovým stavitelem jaderných elektráren. V posledních měsících státní firma Rosatom říká, že od katastrofy ve Fukušimě již zdvojnásobila počet objednávek na výstavbu nových elektráren. Rusko půjčí 10 milionů eur (zhruba 273 milionů korun) Maďarsku na výstavbu nového reaktoru v již existující maďarské jaderné elektrárně Pakš. Místní zprávy uvádějí, že ministerstvo financí chce využít ruský sociální fond, aby získalo 34% majetkový podíl projektu firmy Rosatom, který jí byl udělen ve Finsku.

V současné době spouštěná jaderná elektrárna Kudankulam v Indii je příkladem exportu ruských jaderných technologií. (Zdroj: Thehindu.com)
V současné době spouštěná jaderná elektrárna Kudankulam v Indii je příkladem exportu ruských jaderných technologií. (Zdroj: Thehindu.com)

V závěru své nedávné 2400MW dohody s Maďarskem vytlačil Rosatom francouzskou společnost Areva a americký Westinghouse částečně díky metodě „vertikálně integrované dodávky projektu“, která umožňuje poskytovat inženýrské práce, zprostředkování a výstavbu v jednom (tzv. EPC) spolu s dodávkou paliva, nakládáním s jaderným odpadem a financováním, což tvoří dohromady 80 % nákladů na maďarský projekt. Zdroje agentury ENR říkají, že pauza ve výstavbě jaderných zařízení ve Spojených státech vedla k „zakrnění“ jistých konstrukčních dovedností potřebných k výstavbě jaderných elektráren. USA již není schopna zaručit přesné dodržení pravidel a standardů pro betonářské práce na jaderných elektrárnách stanovených americkou standardizační organizací ANSI (American National Standards Institute) a zhotovení těžkých ocelových komponent, a proto je v nevýhodě při světové soutěži o výstavbu nových jaderných elektráren, říkají pozorovatelé.

Finanční zdatnost bude mít zásadní význam při soutěži stavebních a inženýrských firem, které chtějí postavit nové jaderné elektrárny obzvláště v rozvojových zemích, které jsou vázány na hotovost a v nichž je vysoká poptávka po elektřině. Ve skutečnosti budou muset nejspíše američtí stavitelé investovat do projektů, aby se stali opět konkurenceschopní, říká Nuclear Energy Institute ve Washingtonu. „S bankou Export- Import Bank of the United States podporujeme obnovování licencí jaderných elektráren tak, aby americké firmy stavějící jaderná zařízení měly finanční podporu a mohly tak vyhrát zahraniční projekty,“ říká Carlo Berrigan, mluvčí NEI.

Rosatom tvrdí, že má smlouvy na vybudování 20 jaderných bloků v zahraničí a zkoumá dalších 40 návrhů se zahraničními partnery a doufá, že polovina těchto návrhů nakonec vyústí v uzavření smluv. Kromě maďarské dohody se dceřiná mezinárodní stavební společnost Atomstrojexport nechala slyšet, že projekty jsou v současné době ve výstavbě nebo vývoji v Turecku, na Tchaj-wanu, v Bělorusku a ve Finsku.

Trh jaderné energetiky se zotavil z šoku po děsivé jaderné havárii ve Fukušimě, říká NEI. Na světe je ve výstavbě 71 nových jaderných bloků, včetně pěti ve Spojených státech (po dvou ve V. C. Summer v Jižní Karolíně a ve Vogtle v Georgii a jednoho v lokalitě Watts Bar v Tennessee). Dalších 172 bloků je v pokročilé fázi plánování a udělování licencí a prakticky všechny elektrárny budou postaveny mimo USA, především v rozvojových zemích díky jejich rostoucí poptávce po elektřině. „Podpora jaderné energetiky veřejností se vrací na úroveň před Fukušimou,“ říká Berrigan. V příštích deseti letech bude na zakázkách mimo USA možnost vydělat od 500 až do 750 miliard dolarů (zhruba 9,9 až 14,9 bilionů korun), uvádí NEI.

Katastrofa na jaderné elektrárně ve Fukušimě zpomalila trh jaderné energetiky, ale Rosatom říká a prohlášení NEI to potvrzuje, že trh se vrátil k rychlé expanzi a opětovnému přijetí ruských jaderných technologií. To i navzdory faktu, že k jediné horší havárii než Fukušima v dějinách došlo na ruském území v Černobylu. V roce 1986 černobylská havárie zabila 31 lidí a radioaktivní kontaminace způsobila úmrtí tisíce dalších lidí v této oblasti.

Společnost Rosatom tvrdí, že právě díky Černobylu se stali celosvětově nejkvalifikovanějším, bystrým a zkušeným dodavatelem bezpečných jaderných elektráren. Nejpozoruhodnější byl vývoj tzv. lapače taveniny (vodou chlazená ocelová nádoba umístěná přímo pod reaktorem, která v případě velmi vážné havárie zachycuje roztavenou aktivní zónu), který již je začleněn do návrhu nových reaktorů.

„Reaktor typu VVER je dobře navržený reaktor,“ říká Alan Hanson, bývalý jaderný projektový manažer pro společnost Areva a nyní vedoucí mezinárodního jaderného výukového projektu International Nuclear Leadership Education Program univerzity Massachusetts Institute of Technology. „Ale nevím, jestli se poučení z Černobylu promítají do dobré konstrukce a provozních postupů.“

Podle Nuclear Heritage Network, webového sdružení protijaderných aktivistů z celého světa, nemá Rusko nezávislý jaderný regulační úřad, jako mají ostatní vyspělé země a jeho plány pro hlubinné uložení jaderného odpadu poblíž Baltského moře jsou nejasné. Kromě toho další skupina protijaderných aktivistů, která se nazývá v překladu Lékaři za sociální odpovědnost (Physicians for Social Responsibility), tvrdí, že zatímco je jaderná energie uváděna na trhu jako čistá energie, protože jaderná reakce v reaktorech je jen velmi malým producentem emisí skleníkových plynů, těžba uranu a obohacování pro výrobu palivových článků a následně vyprodukovaný jaderný odpad jsou hlavními znečišťovateli životního prostředí.

MIT je zastáncem jaderné energie. Hanson říká, že množství emise uhlíku uvolněné během jaderného palivového cyklu konkuruje větrné energii a běžné skladovací postupy jsou považovány za mimořádně bezpečné. Sice jsou zde obavy, zda ruské firmy nabízejí opravdu dobrou konstrukci reaktorů a používají provozní postupy na světové úrovni, ale MIT využívá své odborné znalosti v oblasti výzkumu a vývoje pro úzkou spolupráci s ruskou stranou, aby dosáhlo lépe vzdělaných studentů a vytvoření svědomitější průmyslové kultury, a také aby pomohlo stavebním a inženýrským firmám působícím na Západě dosáhnout tamních bezpečnostních norem. „Ať raději dělají věci správně, protože budou stavět reaktory po celém světě,“ říká Hanson.

Zdroj: Enr.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..