Provozovatelé bulharské jaderné elektrárny Kozloduj hodlají prodloužit její provozní dobu nejprve o 20 a poté nejspíš o dalších 10 let. Jako hlavní podklad pro tento návrh posloužily průzkum a kontroly, provedené ruským konsorciem Rosenergoatom a francouzským energetickým gigantem EDF.

Pohled na dva nejnovější bloky jaderné elektrárny Kozloduj. (Zdroj: Kznpp.org)
Pohled na dva nejnovější bloky jaderné elektrárny Kozloduj. (Zdroj: Kznpp.org)

Podle výsledků jejich zprávy bude na modernizaci reaktorů potřeba 200 milionů eur v roce 2017. Zhruba stejnou sumu hodlají Bulhaři do elektrárny investovat v roce 2023.

Kromě modernizace je pro JE Kozloduj naplánována stavba nového, sedmého energobloku o výkonu 1000 až 1200 megawattů, koncem loňského roku byla zahájena jednání o stavbě nového bloku s japonskou firmou Toshiba, přičemž samotný blok by stavěla americká společnost Westinghouse, jež je její součástí. V případě, že projekt dostane zelenou od Evropské komise, začne jeho stavba už v roce 2016.

JE Kozloduj byla postavena na základě sovětské technologie na břehu Dunaje a spuštěna v roce 1974. V současnosti zde pracují jen dva reaktory ze šesti, pátý a šestý, o celkovém výkonu 2000 megawattů. Plánovaná provozní doba prvního z nich skončí v roce 2017, druhého v roce 2019.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..