Americká vláda dokončila program státních půjček ve výši okolo 6,5 miliard dolarů na stavbu dvou energobloků s reaktory AP1000 na JE Vogtle ve státě Georgia. 20. února formálně stvrdil svým podpisem státní záruku americký ministr energetiky Ernest Moniz .

Bloky elektrárny Vogtle budou zřejmě jedinou jadernou elektrárnou, která získá úvěr v rámci úvěrového programu americké vlády. (Fotografie je z ledna tohoto roku.) (Zdroj: World Nuclear News)
Bloky elektrárny Vogtle budou zřejmě jedinou jadernou elektrárnou, která získá úvěr v rámci úvěrového programu americké vlády. (Fotografie je z ledna tohoto roku.) (Zdroj: World Nuclear News)

V únoru roku 2010 americké ministerstvo energetiky (Department of Energy, DoE) poprvé v historii nabídlo státní půjčku na stavbu nové jaderné elektrárny, a sice na bloky 3 a 4 JE Vogtle. DoE nabídlo jeden úvěr ve výši 3,46 miliard dolarů (zhruba 68,74 miliard korun) společnosti Georgia Power, která je dceřinou společností Southern Company a jejíž podíl na chystaných dvou blocích činí 45,7 %, další úvěr ve výši 3,07 miliard dolarů (cca 60,98 miliard korun) obdržela firma Oglethorpe Power s podílem 30 % na projektu a třetí úvěr 1,8 miliard dolarů (asi 35,7 miliard korun) pak byl nabídnut společnosti Municipal Electric Authority of Georgia (MEAG) s podílem 22,7 %. Zbývajících 1,6 % chystané elektrárny vlastní město Dalton.

Americký ministr energetiky Ernest Moniz potvrdil, že jednání o zárukách a veškeré přípravy byly dokončeny. Půjčku poskytne Federální banka pro financování (Federal Financing Bank). V poslední fázi jednání o půjčce do něj byly zapojeny úřady jaderného dozoru a provozovatelé a vlastníci JE Vogtle, kteří měli rozhodnout, zda budou akceptovat poplatky s ní spojené.

Zástupci DoE ovšem oznámili, že zatím ještě není vše zcela hotovo, neboť „stále pokračuje práce na dohodě o poslední půjčce ve výši 1,8 miliardy dolarů (zhruba 35,7 miliardy korun) pro MEAG“.

Moniz udělení státem zaručeného úvěru okomentoval takto: „Stavba nových jaderných elektráren jako je tato, která poskytne bezuhlíkovou elektřinu více než milionu amerických spotřebitelů, je nejen velkým milníkem pro vládní snahu o znovuoživení amerického jaderného průmyslu, je to také důležité pro všechny a obecně pro celou americkou energetiku s tím, jak se snažíme jít směrem čisté energie a snižování emisí.“

Stavba Vogtle 3 byla oficiálně zahájena loni v březnu zaléváním betonu do základů jednotky, stavba čtvrtého bloku pak začala v listopadu. Zahájení provozu třetího bloku je naplánováno na konec roku 2017, spuštění čtvrtého bloku o rok později.

DoE nabízela své úvěry a záruky již mnohokrát v různých oblastech energetiky včetně jádra, jejich hlavním účelem byla podpora komerčního využití technologií, které jsou nové nebo které prošly výraznou proměnou. Systém federálních úvěrů je nastaven tak, aby z kapes daňových poplatníků nešel ani v krajním důsledku ani dolar a zároveň aby pomohl soukromému sektoru. Příjemci musejí za půjčky platit poplatky. Státní úvěr pokryje přibližně 80 % celkové ceny nových bloků předpokládané v projektu.

Další dva bloky AP1000 jsou ve výstavbě na jaderné elektrárně V. C. Summer v Jižní Karolíně, projekt vlastní South Carolina Electric & Gas (SCE&G), dceřiný podnik Scana Corporation. SCE&G a Santee Cooper byly zařazeny do seznamu žadatelů o státní záruku na nové jednotky JE Summer.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..