Firmy Hitachi a Hitachi-GE Nuclear Energy společně vyvinuly dva roboty, kteří mají pomoci při prozkoumávání jaderné elektrárny Fukušima Dajiči v Japonsku. Jeden z robotů je určen pro provoz pod vodou a druhý je schopen měnit svůj tvar.

Na levém snímku je robot "potápěč" a vpravo robot s měnitelným tvarem. (Zdroj: World Nuclear News)
Na levém snímku je robot „potápěč“ a vpravo robot s měnitelným tvarem. (Zdroj: World Nuclear News)

Roboti budou využiti při různých průzkumných akcích v jaderné elektrárně před tím, než budou vyvinuty dálkově ovládané systémy pro vyjmutí paliva z jednotlivých bloků.

Podvodní robot byl vyvinut s cílem identifikovat a zkoumat místa úniku radioaktivní vody v budovách reaktoru, kde se nahromadila.

Robot vážící lehce pod 32 kg se pohybuje díky šesti pohonům – čtyři pro vertikální pohyb a dva pro horizontální. Dále je vybaven dvěma posuvnými pásy. Robot je tak schopen pohybovat se vodorovně ve vodě nebo po dně bazénu, jakož i ve svislém směru (například po stěně) a to pomocí sání. S výškou 33 cm, délkou 60 cm a šířkou 45 cm má robot přístup do úzkých prostorů pod vodou. Robot je ovládán pomocí 80 metrů dlouhého kabelu.

Druhý typ robota umí měnit svůj tvar a byl vyvinut pro vyšetřování těžko dostupných oblastí elektrárny. Skládá se ze tří částí: hlavního těla a dvou kompaktních posuvných pásů. Robot se může složit do dlouhého a rovného tvaru, aby prošel skrz malé prostory, jako jsou trubky. Při zkouškách bylo zjištěno, že robot je schopný projít skrz trubku o průměru pouhých 10 cm. V případě nutnosti může otočit své posuvné části o 90 stupňů vzhledem k jeho centrálnímu tělu a zaujmout tvar písmene U tak, aby měl lepší stabilitu při jízdě po rovném povrchu.

Robot má 9 cm na výšku a v závislosti na poloze jeho posuvných částí je 25 cm nebo 64 cm dlouhý a mezi 6,5 a 27 cm široký. Váží 7,5 kg a je ovládán pomocí 40m kabelu.

Roboti jsou často používáni v jaderných a dalších průmyslových odvětvích pro přístup k těžko dostupným nebo vysoce kontaminovaným oblastem. Ve Fukušimě byli roboti použiti k průzkumu škody způsobené na zařízeních po cunami v roce 2011 a jsou stále vyvíjeni k prováděním složitějších úkolů.

Hitachi již dodává dálkově řízený ASTACO-Sora, což je kompaktní vysoce odolný robot, který byl použit pro odstranění suti. Ostatní roboti byli vyvinuti společnostmi, jako jsou Mitsubishi Heavy Industries, Toshiba a Honda.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..