Protesty ekologů a zelených hnutí nejsou ani zdaleka čistě evropskou záležitostí. Po zahájení stavby výzkumného reaktoru Jordan Research and Training Reactor (JRTR) se s nimi v plné síle potýká Jordánsko.

Možná podoba budoucího areálu jordánského výzkumného reaktoru JRTR. (Zdroj: alarab.co.uk)
Možná podoba budoucího areálu jordánského výzkumného reaktoru JRTR. (Zdroj: Alarab.co.uk)

V roce 2009 jordánský Výbor pro jadernou energii (JAEC) zvolil jihokorejské konsorcium pro stavbu výzkumného reaktoru JRTR (Hanaro) o výkonu 5 megawattů, jeho cena činí podle různých odhadů 130 až 173 milionů dolarů. Smlouva byla uzavřena v březnu roku 2010.

Reaktor bude umístěn v jordánském Institutu pro vědu a technologii JUST ve městě Ar-Ramta v okrese Irbid na severozápadě země, tato oblast leží blízko syrských hranic.

Místní ovšem na perspektivu jaderné budoucnosti reagují různě a většinou nepříliš dobře. Vědci z JUST to vysvětlují tím, že v Jordánsku „stále chybí dostatečně silný úřad jaderného dozoru“ a „nedostatečnou komunikací s obyvatelstvem“. Za těmito jemnými formulacemi se skrývá skutečnost, že v Ramtě vzniká skutečně silná protijaderná opozice.

Problém přitom není ani zdaleka jen v tom, že úřady nevěnují dostatek pozornosti obavám svých občanů. Dochází totiž k mnoha třenicím mezi orgány jaderného dozoru a státní jadernou agenturou, která odpovídá za stavbu reaktoru.

V červnu roku 2012 JAEC oznámil zahájení stavby pouhý půlrok po dokončení předběžného schvalovacího řízení PSAR (Preliminary Safety Analysis Report). Úřady jaderného dozoru to okamžitě dementovaly, krátce poté pak dva lidé z nejvyššího vedení Jordan Nuclear Regulatory Commission (JNRC) odešli bez udání důvodu. Definitivní souhlas se stavbou reaktoru byl vydán v srpnu roku 2013.

Protesty a „problém nezávislosti“ úřadů

Protesty obyvatelstva proti reaktoru jsou stále hlasitější. Na začátku února protijaderní aktivisté provedli ulicemi města osla, natřeného nažluto, s tabulkou Yellowcake (žlutý koláč, v jaderném slangu název pro uranový koncentrát, polotovar pro výrobu jaderného paliva).

Basel Burgan, předseda jordánského ekologického sdružení The National Campaign, v rozhovoru pro americká média prohlásil, že veřejná diskuze o vlivu reaktoru JRTR na životní prostředí proběhla v lednu roku 2012 přímo v institutu JUST při zcela minimálním zapojení veřejnosti.

Ani výzkumníci JUST prý nejsou příliš nadšeni z nového reaktoru. Zelení tvrdí, že mnoho vyučujících a vědeckých pracovníků ústavu se stavbou nesouhlasí, mají však strach mluvit otevřeně kvůli hrozbě propuštění. Ověřit tato tvrzení z jiných zdrojů však není možné.

Kritice čelí rovněž úřady jaderného dozoru kvůli údajně nedostatečnému vzdělání svých pracovníků a pochybnostem o nezávislosti na jaderném průmyslu: z 25 stálých pracovníků JNRC jen osm má vzdělání v jaderných oborech, bratr šéfa úřadu pro jaderný dozor Mažida Hawárího pracuje v JAEC.

Sám Hawárí obvinění z konfliktu zájmu smetává se stolu s tím, že jeho bratr pracuje pro jaderný dozor jen jako konzultant. Nezávislost úřadů jaderného dozoru je podle něj „mimo jakoukoliv pochybnost“, přestože „z finančního a částečně také administrativního hlediska“ je úřad pro jaderný dozor spojen s ministerstvem energetiky.

Na důkaz nezávislosti úřadu Hawárí udává rozhodnutí JNRC pozastavit na tři měsíce veškeré práce na stavbě výzkumného reaktoru kvůli připomínkám ke kvalitě betonáže. Právě kvůli tomu podle Hawárího začala stavba oficiálně až 9. února letošního roku.

Problém nedostatku kvalifikované pracovní síly hodlají Jordánci řešit „dovozem“ – zapojením odborníků ze zahraničí do práce svého úřadu. JNRC již podepsal smlouvu v hodnotě 1,9 milionů dolarů (zhruba 37,7 milionu korun) s americkou firmou AdSTM na technickou podporu při výstavbě výzkumného reaktoru. V roce 2015 hodlá JNRC vyhlásit tendr na technického konzultanta v souvislosti se stavbou první jaderné elektrárny v této zemi, kterou postaví ruský Atomstrojexport.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..