Španělská vláda schválila rezoluci, podle které je možné obnovit provoz jaderných elektráren, které byly dříve zastaveny. V první řadě se tato novota týká jaderné elektrárny Garoña.

Jaderná elektrárna Santa María de Garoña ukončila výrobu elektřiny již v prosinci 2012 a od té doby čekala, jestli se změní politická situace. (Zdroj: Idom.com)
Jaderná elektrárna Santa María de Garoña ukončila výrobu elektřiny již v prosinci 2012 a od té doby čekala, jestli se změní politická situace. (Zdroj: Idom.com)

Dokument stanovuje řadu podmínek, které jaderná elektrárna musí splnit, aby mohla pokračovat ve své činnosti, mezi nimi je například minimalizace množství vznikajícího radioaktivního odpadu. Podle nových dodatků pak provozovatelé jaderných reaktorů, zastavených z důvodů, nesouvisejících s bezpečnostními a radiologickými problémy, mohou požádat o povolení k prodloužení provozu. Žádost musí být podána do jednoho roku po ukončení provozu.

Španělská organizace Foronuclear, Fórum pro jadernou energii, ohodnotila tyto změny jako „pozitivní“. Její zástupce se vyjádřil: „Toto rozhodnutí znamená, že naše země se hýbe vstříc stabilním, spolehlivým a ekologicky čistým zdrojům energie, že diverzifikuje vlastní energetické kapacity a navyšuje jejich výkon, díky čemuž nejsme tak závislí na vnějších zdrojích.“

Podle očekávání prvním, kdo této nové možnosti využije, bude energetická společnost Nuclenor, aby prodloužila provozní dobu jaderné elektrárny Garoña.

Jaderná elektrárna Santa María de Garoña s varným reaktorem o výkonu 446 megawattů byla uvedena do provozu v roce 1971. Španělský úřad jaderného dozoru CSN povolil provoz elektrárny do roku 2019 poté, co na ni byly provedeny úpravy a modernizace. 6. července 2013 však byla elektrárna zastavena. Formálním důvodem byla skutečnost, že společnost Nuclenor nestihla do konce roku 2012 podat žádost o prodloužení doby provozu, ve skutečnosti však nebylo tajemstvím, že důvody pro uzavření elektrárny byly spíše politické, část vedení země totiž dávala přednost obnovitelným zdrojům. Podle nových pravidel tak Nuclenor může do července roku 2014 požádat o prodloužení provozu elektrárny.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..