Japonský Úřad pro jaderný dozor (Nuclear Regulation Authority, NRA) dokončil slibovanou fúzi s Japonskou organizací pro jadernou bezpečnost (Japan Nuclear Energy Safety Organisation, JNES). Tato změna dává NRA více pravomocí a lidských zdrojů pro vedení řízení o znovuspuštění japonských reaktorů, zastavených po Fukušimě.

Úřad NRA byl zřízen po fukušimské nehodě v roce 2011, aby nahradil Agenturu pro jadernou a průmyslovou bezpečnost, která tenkrát sama byla součástí japonského Ministerstva ekonomiky, obchodu a průmyslu. Pikantní je v tomto ohledu skutečnost, že snahou tohoto ministerstva bylo posilovat roli jádra v zemi, což vytvářelo zřejmý konflikt zájmů.

NRA by proto měl být mnohem nezávislejší, než jeho předchůdce. Stojí před ním dva velké úkoly: likvidace jaderné elektrárny Fukušima Dajiči a řízení o opětovném spuštění stávajících japonských reaktorů.

Velkým přínosem pro NRA jsou v tomto ohledu zkušenosti a zdroje organizace JNES, která byla zřízena v roce 2003 jako odborný úřad, jehož úkolem byly inspekce jaderných zařízení a bezpečnostní analýzy. Úřad NRA podpořil již při několika příležitostech. Japonská vláda schválila sjednocení NRA a JNES loni v říjnu.

JNES byla oficiálně zrušena 2. března a sjednocena s NRA. Velká část ze 400 zaměstnanců úřadu, kteří jsou vesměs vysoce kvalifikovaní, přestoupila k NRA, čímž celkový počet zaměstnanců NRA narostl téměř na 1000. Odborně nejzdatnější zaměstnanci JNES podle všeho na sebe vezmou roli mentorů, aby pomohli stávajícím zaměstnancům NRA zvýšit jejich kompetence.

Zatím má úřad na stole 17 žádostí o znovuspuštění jaderných reaktorů zastavených po fukušimské nehodě. Rychlost, s jakou NRA dokáže žádosti posoudit a vyřídit, teď závisí už jen na jejích zaměstnancích. Předseda NRA Šuniči Tanaka nedávno uvedl, že žádná z žádostí nejspíše nebude vyřízena do konce dubna.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..