Návrat Japonska k jaderné energii získal další potvrzení: Země vycházejícího Slunce podepsala novou smlouvu o jaderné spolupráci se Spojenými arabskými emiráty.

Jeho Výsost šejk Mohamed bin Zayed Al Nahyan sedící nalevo uprostřed hovoří s japonským předsedou vlády Šinzó Abem (napravo uprostřed). (Zdroj: World Nuclear News)
Jeho Výsost šejk Mohamed bin Zayed Al Nahyan sedící nalevo uprostřed hovoří s japonským předsedou vlády Šinzó Abem (napravo uprostřed). (Zdroj: World Nuclear News)

Špičky obou zemí se 26. února potkaly v Tokiu, aby dokončily a podepsaly sérii dohod o spolupráci a obchodu. Tu z nich, která se týkala jaderné energie, podepsali Tošimicu Motegi, zástupce japonského Ministerstva ekonomiky, obchodu a průmyslu, a Suhali bin Mohammed Faradž Faris Al Mazrouei, ministr energetiky Spojených arabských emirátů.

Zatímco SAE je na jaderném poli úplným nováčkem (země právě buduje svou první jadernou elektrárnu se čtyřmi bloky, staví je jihokorejské konsorcium), Japonsko svůj program zahájilo už v roce 1963. Po havárii na jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v roce 2011 však byly všechny japonské reaktory zastaveny a země pak dramaticky zvýšila dovoz fosilních paliv, především zkapalněného plynu. Přibližně 30 % tohoto paliva pochází z Blízkého východu.

Přestože doma mají Japonci s jádrem utrum, v zahraničí nezahálejí a využívají každé příležitosti a každé politické dohody k tomu, aby nabídli své technologie nebo se zapojili do rozvoje zemí, kde atomová energie teprve začíná. Ve Vietnamu například postaví druhou jadernou elektrárnu. Japonské jaderné firmy také neustávají v investování a zapojování se do cizích projektů. Hitachi a Toshiba vstoupily do projektů nových bloků ve Spojeném království, první jmenovaná do projektu Horizon, druhá do projektu NuGen. Obchodní dům Itoču má podíl na chystané turecké JE Akkuyu.

Minulý týden Japonci oznámili, že vedení země už chystá hrubý návrh nové energetické koncepce, ve které zváží možnost vrátit část jaderných bloků do normálního provozu. Podmínkou je ovšem svolení a kontrola ze strany nového úřadu jaderného dozoru NRA (Nuclear Regulatory Authority), který je mnohem nezávislejší, než jeho předfukušimský předchůdce.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..