Ruská státní jaderná korporace Rosatom podepsala s chemickými závody FGUP Gorno-chimičeskij kombinat (Železnogorsk, Krasnojarská oblast) smlouvu na likvidaci jaderného reaktoru ADE-2, který se nachází na území závodu.

Obrázek ze slavnosti k ukončení provozu rektoru ADE-2 v roce 2010. (Zdroj: World Nuclear News)
Obrázek ze slavnosti k ukončení provozu rektoru ADE-2 v roce 2010. (Zdroj: World Nuclear News)

ADE-2 je poslední reaktor na světě, který stále vyráběl plutonium pro jaderné zbraně. Prostředky na jeho likvidaci byly vyčleněny z ruského státního rozpočtu v rámci federálního programu „Jaderná a radiační bezpečnost a její zajištění do roku 2015“.

Firma musí do listopadu roku 2015 demontovat všechny zařízení a konstrukce, odstranit elektrické vedení, zabetonovat spodní část reaktoru a zasypat speciální směsí šachtu, kde byl nainstalován.

Průmyslový uran-grafitový reaktor ADE-2 byl zastaven v dubnu roku 2010 v rámci rusko-americké smlouvy na omezení a postupnou likvidaci jaderných zbraní.

Závody byly jediným účastníkem hospodářské soutěže, celková cena zakázky činí 653,6 milionů rublů (asi 360 mln. korun). Již dříve vyhrály podobné soutěže na likvidaci jaderných reaktorů ADE a ADE-1, které se nacházejí v areálu závodů a byly zastaveny v roce 1992.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..