Íránský prezident Hassán Rouhání prohlásil, že Islámská republika se vzdává výroby jaderných zbraní. Oznámila to agentura Associated Press.

Rouháního prohlášení zaznělo na sobotním zasedání ministerstva obrany. Podle jeho slov rozhodnutí o zrušení záměru na výrobu jaderné zbraně bylo přijato kvůli „morálním zásadám“. Poznamenal, že kdyby Írán zbraně hromadného ničení skutečně chtěl vyrobit, pak by mnohem jednodušší bylo vyrobit chemické nebo bakteriologické zbraně.

Dřívější nejvyšší vůdce Íránu, ajatolláh Alí Chameneí, uveřejnil náboženský zákaz (na tomto místě je třeba poznamenat, že v Islámské republice coby teokratickém režimu mají stejnou roli a váhu jako politické rezoluce), kterým uvalil na výrobu jaderných zbraní moratorium. Podle jeho slov je vlastnictví takových zbraní hříchem.

Dřívější zprávy uváděly, že další kolo mezinárodních jednání mezi Íránem a „šestkou“ (Spojené státy, Spojené království, Francie, Německo, Čína a Ruská federace) proběhne ve Vídni 17. března. Na 9. a 10. března je naplánována návštěva Catherine Ashton v Teheránu. V listopadu 2013 se íránské vedení dohodlo se „šestkou“ na částečném pozastavení jaderných aktivit v zemi výměnou za zmírnění ekonomických sankcí, práce na jednotlivých bodech této dohody začala 20. ledna. Do 20. července letošního roku pak má být hotova obsáhlá obecná dohoda a zrušeny veškeré mezinárodní sankce vůči Islámské republice.

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..