Rusko a Finsko podepsaly novou mezivládní dohodu o spolupráci v jaderné energetice, která byla podmínkou pro ruské firmy, aby mohly stavět nové bloky na JE Hanhikivi. Smlouva byla podepsána 25. února v Helsinkách finským ministrem ekonomiky Jan Vapaavuorim a šéfem ruské státní jaderné korporace Rosatom Sergejem Kirijenkem.

Jaderná elektrárna Loviisa je příkladem dřívější spolupráce Finska a Ruska. (Zdroj: Fortum.com)
Jaderná elektrárna Loviisa je příkladem dřívější spolupráce Finska a Ruska. (Zdroj: Fortum.com)

Prostřednictvím této smlouvy budou Finsko a Rusko spolupracovat v oblasti jaderné energetiky, výzkumu jaderných reaktorů a jejich využití v produkci elektřiny, jaderné bezpečnosti, ochrany proti radiaci a ochrany životního prostředí.

Klíčovým bodem nové dohody je, že plně řeší otázku zodpovědnosti za následky případných jaderných havárií. Finsko je totiž signatářem Pařížské úmluvy o občanské odpovědnosti za jaderné škody, zaštítěné Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (Organisation for Economic Cooperation and Development, OECD), zatímco Rusko Vídeňské konvence, kterou má ve své režii Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Podle podepsané dohody jsou obě mezinárodní konvence recipročně platné a jejich dodržování si Finsko a Rusko navzájem vyžadují. Finské Ministerstvo pro zaměstnanost a ekonomiku (TEM) uvádí: „Tato dohoda v podstatě supluje zároveň Protokol o Vídeňských konvencích a Pařížskou úmluvu, kterou Rusko neratifikovalo.“

Zástupci ministerstva rovněž uvedli, že předchozí dohody o rusko-finské jaderné spolupráci vypršely v roce 2004 a že jaderná spolupráce mezi těmito zeměmi od té doby „neměla žádný právní rámec“.

Společná jaderná historie Finska a Ruska, respektive SSSR, je vskutku zajímavá: na jaderné elektrárně Loviisa v jižním Finsku, provozované společností Fortum, byly postaveny dva reaktory typu VVER-440, které ovšem mají západní typ kontejnmentu a řídicí systémy.

Vapaavuori novou smlouvu okomentoval takto: „Takovou dohodu potřebujeme nutně a už dlouho, bude z ní těžit celý finský průmysl. Je velmi důležitá a potřebná pro projekt jaderné elektrárny Hanhikivi společnosti Fennovoima.“

Rozhodnutí o Hanhikivi je na spadnutí

Finská Fennovoima podepsala v prosinci 2013 smlouvu o stavbě jaderné elektrárny Hanhikivi s ruským Rusatom Overseas, což je dceřiná společnost Rosatomu, která se zabývá vývozem ruských jaderných technologií do světa. Nabídl vybudování bloků s technologií AES-2006 VVER, vyvinutou Gidropressem, o výkonu 1200 MWe. Rosatom je také finančním partnerem projektu – jeho podíl činí 34 %, většinu zbývající investice má německý E.On. Rosatom se také bude starat o účetnictví a finanční řízení stavby.

Koncem loňského roku probíhalo rozhodování o stavbě jaderné elektrárny Hanhikivi, 46 ze 60 akcionářů Fennovoimy se vyslovilo pro pokračování projektu s tím, že zisky z prodeje elektřiny vyrobené na elektrárně budou rozděleny podle velikosti jednotlivých podílů. Zástupci společnosti oznámili, že na konci tohoto měsíce učiní konečné rozhodnutí o výši a podobě počáteční investice a o tom, jak budou definitivně rozděleny podíly v projektu.

Situace přitom není zcela jasná, neboť řada z akcionářů Fennovoimy oznámila úmysl se z projektu stáhnout nebo změnit svůj podíl. Finská těžařská firma Talvivaara například uvádí, že ačkoliv stavbu elektrárny podporuje, není zatím připravena k němu finančně přispět. Naproti tomu ocelářská firma Outokumpu oznámila, že chce svůj podíl na projektu zvýšit až na 12,5 %.

Rosatom již několikrát nabídl, že svůj podíl rovněž zvýší, ze 34 % na 49 %. „Jsme připraveni svůj podíl na investici zvýšit, zatím jsme však neobdrželi žádné nabídky,“ cituje agentura Reuters ředitele korporace Sergeje Kirijenka.

Posudek vlivu na životní prostředí (EIA) pro chystanou elektrárnu, která je navržena podle projektu AES-2006, byl nedávno předán úřadům TEM. Ačkoliv finská vláda stavbu schválila už v roce 2010, tenkrát šlo o zcela jiný projekt: Fennovoima totiž původně plánovala postavit elektrárnu o výkonu 1800 MW s francouzským reaktorem EPR nebo japonským ABWR od Toshiby. Závěrečný verdikt ministerstva by podle očekávání měl být vydán v červnu.

Pokud se investoři včas a dobře dohodnou, Fennovoima by mohla požádat o povolení k výstavbě zhruba v polovině příštího roku. Podle harmonogramu stavby by elektrárna měla začít vyrábět elektřinu v roce 2024.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..