Fennovoima požádala finskou vládu o povolení ke stavbě jaderné elektrárny podle ruského projektu. Místo pro jadernou elektrárnu Hanhikivi se nachází u obce Pyhajöki.

Předběžná představa o podobě budoucí finské jaderné elektrárny Hanhikivi. (Zdroj: Ria.ru)
Předběžná představa o podobě budoucí finské jaderné elektrárny Hanhikivi. (Zdroj: Ria.ru)

Fennovoima byla zřízena v roce 2007 finskou skupinou Voimaosakeyhtiö, sdružující průmyslové a energetické podniky. V roce 2010 získala povolení k výstavbě nové jaderné elektrárny o výkonu 1500 až 2500 MW. Fennovoima v této době zvažovala jako potenciální kandidáty francouzské reaktory EPR a SWR-1000 a reaktor ABWR japonské Toshiby. Nedávno se však rozhodla pro ruský projekt AES-2006 s reaktorem o výkonu 1200 megawattů, což nyní znamená, že Fennovoima musí podat novou žádost o úpravu stávajícího povolení z roku 2010 pro nižší výkon elektrárny a jinou technologii.

Změna projektu však ještě musí projít finskou politikou. Nedávná rezoluce Kancléře pro spravedlnost (úřad, typický pro skandinávské země, představuje jeden z nejvyšších justičních úřadů) stanovila, že původní povolení z roku 2010 je stále platné i přes změny, kterými projekt prošel. Finská Zelená liga, která je součástí šestičlenné vládnoucí koalice, tomu však odporuje, podle ní jsou změna dodavatele a nižší výkon změny natolik výrazné, že je třeba projít schvalovací řízení znovu. Pokud vláda žádost schválí, čeká ji ještě parlamentní slyšení.

Ruský Rosatom se s Voimaosakeyhtiö dohodl na tom, že v projektu převezme podíl ve výši 34 procent, zástupci ruské jaderné korporace uvádějí, že jejich společnost má zájem zvýšit svůj podíl na 49 %. Skupina Voimaosakeyhtiö si však aspoň zatím hodlá ponechat dvoutřetinovou účast finských firem.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..