Jaderná elektrárna Temelín po havárii v japonské Fukušimě zdvojnásobila počet cvičení. Nově si tak řešení mimořádných situací zaměstnanci a specializované skupiny letos procvičí minimálně osmkrát. Během cvičení se elektrárna připravuje na všechna možná rizika. Tématem prvního letošního cvičení byl dnes fiktivní požár vagonu, na kterém lokomotiva přepravovala do meziskladu kontejner s použitým palivem.

„Při přepravě paliva z výrobního bloku do skladu použitého paliva došlo k fiktivnímu požáru přepravního kolejového vozidla. Těsnost přepravovaného kontejneru s palivem porušena nebyla. Během události jsme simulovali zranění dvou lidí,“ přiblížil scénář dnešního cvičení mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Na místo simulované události přijeli během několika minut temelínští hasiči. Do půl hodiny byl fiktivní požár uhašen. Po hasičích dorazila zásahová skupina pro transport jaderných materiálů. Dozimetristé provedli kolem kontejnerů radiační kontrolu a zjistili, že kontejner je těsný. Současně přijeli zdravotníci a ošetřili zraněné. Prostor kolem kontejneru zajišťovala ostraha elektrárny. V havarijním řídícím středisku pod administrativní budovou se sešel havarijní štáb.

„Námět cvičení tentokrát nebyl rozsáhlý. Především jsme si chtěli procvičit postup hasičů, záchranářů, havarijního štábu a specializovaných skupin. Protože i při těchto událostech záleží na rychlosti a kvalitě zásahu. Podrobné vyhodnocení nás ještě čeká,“ řekl ČTK manažer útvaru havarijní připravenost a požární ochrana ČEZ Ivo Novotný.

Obyvatel žijících v blízkosti elektrárny se cvičení nedotklo. Jediné, co mohli lidé z okolí slyšet, byl zvuk sirén v závodním rozhlase a houkání vozidel temelínských hasičů a záchranky. Protože šlo o cvičení specializovaných skupin, areálové sirény spuštěny nebyly. Přesto byli o plánovaném cvičení s předstihem informováni starostové nejbližších obcí.

Během osmi cvičení ročně se elektrárna připravuje na možná rizika. Vedle radiačních a technologických událostí trénují aktéři zvládnutí požárů, ekologických nebo traumatologických událostí. Loni poprvé bylo cvičení zaměřené na ochranu elektrárny před teroristickým útokem. V roce 2015 pak Temelín čeká velké součinnostní cvičení, do kterého se zapojí i ostatní složky Integrovaného záchranného systému kraje a krizového řízení ČR.

Jaderná elektrárna Temelín je s výkonem dvakrát 1056 MWe největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby. Loni vyrobila 15,065 miliardy kWh elektrické energie.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..