Dukovanská elektrárna chce ve svých reaktorech začít používat nový typ paliva, který vydrží přibližně šest let. Palivový cyklus je teď pětiletý, zatímco po zahájení provozu Dukovan před 29 lety měnili energetici veškeré jaderné palivo v reaktorech za tři roky. Trvanlivější palivo umožňuje snižovat výrobní náklady, klesají i nároky na jeho skladování po použití, řekl včera ČTK v elektrárně dukovanský fyzik Michal Borovička.

„Připravujeme licenci pro palivo, které umožní částečný šestiletý cyklus,“ uvedl Borovička. Koncem měsíce chce ČEZ podat žádost o povolení takové změny. Státní úřad pro jadernou bezpečnost by pak měl rozhodnout do tří měsíců.

Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany dodává ruská korporace TVEL. Elektrárna by teď od ní chtěla brát palivo, jehož tableta, na rozdíl od současného typu, nemá centrální otvor. „Čímž se zvýší množství uranu v aktivní zóně a to umožňuje prodloužit palivový cyklus,“ vysvětlil Borovička.

Palivem v jaderné elektrárně je tableta oxidu uraničitého zhruba se čtyřmi procenty izotopu uranu 235. Protože přírodní uran obsahuje pouze 0,7 procenta, musí se průmyslově obohacovat. V každém ze čtyř dukovanských reaktorů je 349 kazet. Při pravidelných výrobních odstávkách se dnes v reaktoru mění zhruba 78 kazet, zatímco při tříletém palivovém cyklu jich bylo potřeba každoročně obměnit 116. Pokud by palivo vydrželo v reaktoru šest let, měnili by energetici každý rok kolem 60 kazet.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..