Rusko a Írán se podle posledních zpráv předběžně dohodly na stavbě dalších dvou bloků jaderné elektrárny Búšehr. Její první blok, jehož stavbu zahájil německý Siemens a dokončil ruský Rosatom, je již v plném provozu.

Vedle prvního bloku jaderné elektrárny Búšehr by mohly vzniknout další dva. (Zdroj: Iaea.org)
Vedle prvního bloku jaderné elektrárny Búšehr by mohly vzniknout další dva. (Zdroj: Iaea.org)

Zástupci Íránské organizace pro jadernou energii (Atomic Energy Organisation of Iran, AEOI) a ruské státní jaderné korporace Rosatom se setkali v Teheránu 12. března, aby projednali možnosti spolupráce. Poslední oboustranná dohoda byla podepsána před více než dvaceti lety v roce 1992.

Mluvčí AEOI uvedl, že výsledkem setkání byly dvě předběžné dohody o stavbě dalších dvou bloků na JE Búšehr, každý o výkonu minimálně 1000 megawattů. Součástí projektu by měla být rovněž dvě odsolovací zařízení.

Dohoda o výstavbě však podepsána nebyla a v podstatě tak znamená nový dokument pouze nové východisko pro potenciální další směřování, v tomto duchu o události informují ruské atomové zdroje. Rovněž nebyly sjednány žádné technické detaily.

Velvyslanec Islámské republiky v Moskvě již dříve uvedl, že by platba za elektrárnu mohla proběhnout výměnou za íránskou ropu, která je objektem sankcí ze strany Spojených národů. Elektřina z JE Búšehr každoročně ušetří přibližně 1,6 milionů tun ropy, které lze exportovat za tvrdou měnu. Vloni uvedl íránský ministr energetiky, že JE Búšehr ušetřila přibližně dvě miliardy dolaru ročně za ropu a plyn.

Stručně o JE Búšehr

Stavbu první jaderné elektrárny v Islámské republice zahájila německá firma Siemens KWU v roce 1975, podle původních plánů měla mít dva jaderné bloky. V roce 1979 však po Islámské revoluci Siemens ze země odešel. V roce 1994 ruský Rosatom dohodl s AEOI dokončení JE Búšehr s reaktory VVER-1000, součástí dohody bylo zabudování použitého německého vybavení. I tak však původní projekt doznal značných změn vlivem zcela rozdílné technologie.

Stavba trvala více než patnáct let a po několikerém zpoždění byla JE Búšehr připojena k síti 4. září 2011. Plného výkonu dosáhla v září loňského roku. Palivo pro elektrárnu dodává rovněž Rusko, bude jej také přepracovávat.

Oproti jiným součástem íránského jaderného programu, například obohacování uranu a stavbě těžkovodního reaktoru, nevyvolává JE Búšehr žádné kontroverze a jeho stavba a provoz probíhaly a probíhají pod dozorem MAAE.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..