Vysokoteplotní plynem chlazené reaktory (HTGR, jedna z nejdůležitějších větví vývoje tzv. reaktorů IV. generace) získají konkrétnější obrysy díky nové dohodě mezi čínskou společností CNECC a univerzitou Tsinghua. Mezitím spolupracují americké a evropské firmy na memorandu o porozumění na toto téma.

Schéma vysokoteplotního reaktoru, palivo je ve formě kuliček, které se mohou průběžně obměňovat. Jako chladící médium slouží hélium, chemicky nejstabilnější prvek. Zdroj: Wiki
Schéma vysokoteplotního reaktoru, palivo je ve formě kuliček, které se mohou průběžně obměňovat. Jako chladící médium slouží hélium, chemicky nejstabilnější prvek. Zdroj: Wiki

Už více než desetiletí spolupracuje China Nuclear Engineering and Construction Corporation (CNECC) s Tsinghua university na vlastním typu HTGR. Společně hodlají projít celou cestu od kompletního návrhu, přes výrobu až po uvedení do komerčního provozu. Nová dohoda je zacílena na prohloubení spolupráce v mezinárodním i domácím marketingu a propagaci pokročilých reaktorových technologií, podle CNECC je dohoda důležitým milníkem v komercializaci reaktoru. Dokument podepsali představitelé obou subjektů při ceremoniálu na univerzitě, který navštívili významné osobnosti jaderného průmyslu, akademické sféry i politiky.

Dnešní vysokoteplotní reaktory mají kořeny takříkajíc v reaktorovém pravěku, u některých typů vyvinutých v šedesátých a sedmdesátých letech. Tento typ, který produkuje vysokoteplotní páru pro využití v průmyslu nebo k výrobě elektrické energie, využívá karbidem uhlíku potažené „oblázky“ uranového paliva. Tyto reaktory nabízejí inherentní bezpečnost a mohou být tak malé, že se vyplatí vyrobit je jako jeden funkční celek a podle požadovaného výkonu použít odpovídající množství jednotek dodaných od výrobce.

Přestože ve světě existuje mnoho projektů vývoje HTGR, ten čínský je v současnosti nejblíže komerčnímu provozu. V Shidaowan v provincii Shandong už se staví dvě demonstrační HTGR jednotky (od konce roku 2012). Hlavním dodavatelem prvků aktivní zóny je samozřejmě společný podnik CNECC a Tsingua University pod názvem Chinergy. Dvojice reaktorů HTR-PM bude pohánět jednu turbínu o výkonu 210 MWe. V plánu je postavit na tomto místě dalších osmnáct takových reaktorů.

Memorandum o porozumění na druhé straně světa

Podobně jako v Číně se rýsuje spolupráce i v západních zemích. Americká Next Generation Nuclear Plant Alliance (NGNP – aliance firem, která se zabývá vývojem jaderných reaktorů IV. generace) a European Nuclear Cogeneration Industrial Initiative (NC2I – iniciativa evropských institucí a firem, která se zabývá kogenerací v jaderné energetice) spolupracuje na memorandu o porozumění (MoU), které vydláždí cestu pro spolupráci na vývoji, stavbě demonstrační jednotky a dodávání systémů HTGR.

Obě skupiny cílí na komerční aplikace technologie HTGR a tvrdí, že postaví demonstrační jednotku pro energeticky náročné průmyslové aplikace do deseti let. Podle vyjádření představitelů na třídenním setkání obou iniciativ bude MoU pokrývat vývoj společné vize, obchodního plánu a umožní vytvořit mezinárodní licenční rámec a podpořit společný výzkum až ke komerčním aplikacím.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..