Detektor ATLAS (A Toroidal LHC Apparatus) je největším z detektorů na urychlovači LHC (délka 44 m a průměr 25 m), na experimentu ATLAS pracují i čeští vědci
Detektor ATLAS (A Toroidal LHC Apparatus) je největším z detektorů na urychlovači LHC (délka 44 m a průměr 25 m), na experimentu ATLAS pracují i čeští vědci

Částicoví fyzikové se v době odstávky největšího urychlovače rozhodli upřesnit své plány na rozvoj oboru v post-LHC éře.  Nápad postavit velký urychlovač hadronů vznikl už v osmdesátých letech, ale realizace trvala dalších čtvrtstoletí. Tento urychlovač, výjimečný a bezkonkurenční, je přes všechny své úspěchy teprve na začátku programu, který by měl trvat dalších 20 let. Dokonce i v této době, kdy většina příprav směřuje k restartu na vyšších energiích srážek v roce 2015, část vědců ladí detaily plánu generální úpravy urychlovače s cílem zvýšit luminozitu (hustotu částic ve svazku) a dostat tak LHC až na hranu jeho schopností. HL (High luminostity) LHC je prioritou celého výzkumu v CERN a umožní zvýšit počet srážek (tedy i zajímavých událostí) až desetkrát zhruba v roce 2024.

Přesto nebo právě proto, že program LHC je pro příštích 20 let dobře definován, přišel čas podívat se na poněkud vzdálenější budoucnost. CERN v souvislosti s tím připravil předběžnou studii budoucího dlouhodobého projektu zaměřeného na kruhový urychlovač nové generace s obvodem 80 až 100 km (LHC má 27). To by byl důstojný nástupce LHC, který v příštím roce zvládne srážky o energiích 14 TeV. Takový urychlovač by umožnil částicovým fyzikům posunout hranice poznání ještě dál. Program Future Cilcural Colliders (FCC) se zaměří především na plány hadronového urychlovače, podobného LHC, který by měl dosáhnout dosud nepoznaných energií okolo 100 TeV.

FCC bude globálním projektem částicových fyziků a jiných technických a přírodovědných specialistů. Podle doporučení v Evropské strategii pro částicovou fyziku (květen 2013), by měla být vedena studie proveditelnosti pro každý ze základních projektů CERN. Taková studie pro FCC proběhne během následujících pěti let a začne již za pár dní setkáním na University of Geneva.

FCC poběží paralelně s jinou studií, která probíhá už řadu let, známá je pod názvem Compact Linear Collider (CLIC – kompaktní lineární urychlovač) a prověřuje další možnost, jak v budoucnu urychlovat částice v CERN. Cílem studie CLIC je objasnit potenciál lineárního (tedy přímého, nekruhového) urychlovače postaveného na bázi úplně nové urychlovací technologie.

„Stále toho víme příliš málo o Higgsově bosonu a naše pátrání po temné hmotě a supersymetrii musí pokračovat. Příští výsledky LHC budou zásadní k rozhodnutí, kterým směrem se dál ubírat a jaký typ urychlovače bude nejvhodnější pro odpověi na otázky, které nám fyzika brzy položí,“ říká Sergio Bertolucci, ředitel výzkumu a výpočtů v CERN.

„Semena zítřejších technologií potřebujeme zasít již dnes, za pět let bychom měli být připraveni rozhodnout,“ dodává ředitel pro urychlovače a technologie Frédérick Bordry.

Cílem dvou zmíněných studií je prozkoumat proveditelnost různých možností budoucích urychlovacích technologií, zvážit jejich náklady a vyprodukovat předběžnou zprávu o designu. Závěry pro FCC by měly být srovnány s výsledky studie CLIC pro update Evropské strategie na přelomu let 2018 a 2019.

Zdroj: CERN press office

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..