Třináctiletý Brit je nejmladším „fúzařem“ na světě – postavil si vlastní fúzní reaktor.

Nejmladší "fúzař" Jamie Edwards před svým zařízením. (Zdroj: World Nuclear News)
Nejmladší „fúzař“ Jamie Edwards před svým zařízením. (Zdroj: World Nuclear News)

Jamie Edwards, který sám sebe popisuje jako „amatérského jaderného fyzika“, uvádí, že dosáhl fúze během minulého týdne. Postavil si totiž vlastní fúzor, což je zařízení původně navržené jedním z pionýrů televizní techniky Philem T. Farnsworthem, které využívá procesu známého jako inerciální elektrostatické udržení. Elektrické pole při něm zahřívá ionty na teploty dostatečně vysoké k zážehu fúze.

Jamie je žákem Penwortham Priory Academy v britském Prestonu, začal svůj fúzor stavět loni v listopadu poté, co mu jeho škola vydala grant ve výši 2000 britských liber (zhruba 66 000 korun) a poskytla mu na jeho projekt laboratoř. „Můj reaktor má hodně součástí, ty nejdůležitější z nich jsou vakuová pumpa, zařízení vysokého napětí, vakuová komora a deuteriový systém“.

Pokud funkčnost jeho stroje potvrdí OSFRC (Open Source Fusor Research Consortium), Jamie, kterému bylo tento víkend čtrnáct, překoná světový rekord a stane se nejmladším člověkem na světě, kterému se podařilo fúzor postavit. Dosavadní prim drží Američan Taylor Wilson z Nevady, který v roce 2008 postavil funkční fúzor v garáži svých rodičů. Bylo mu tehdy čtrnáct. Právě jeho osobnost inspirovala Jamieho k tomu, aby si postavil vlastní aparaturu. „Jednoho dne jsem narazil na informace o Tayloru Wilsonovi a jeho reaktoru na internetu. Fakt se mi to líbilo a rozhodl jsem se do toho jít. Postavil jsem si takové malé Slunce ve sklenici,“ říká Jamie.

Pozn: Na tomto místě je dobré poznamenat, že fúzor není vhodný k výrobě elektřiny, neboť spotřebovává více energie, než dokáže vyrobit. Jde spíše o technickou zajímavost, pomocí které lze fúzního procesu, který laikům může připadat tajemný a mystický (vědcům ovšem většinou připadá ještě mystičtější), dosáhnout v domácích podmínkách. Jeho konstrukce je ovšem poměrně komplikovaná a právě to činí výkon mladého fyzika výjimečným.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..